Obezitologie
Obezita je stav, kdy se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku. Toto ukládání je způsobeno nerovnováhou mezi množstvím energie přijaté potravou a energie vydané fyzickou aktivitou. Nespotřebovaná energie, přijatá v potravě se ukládá do tukových zásob.
Obezita je chronické onemocnění. Na jejím vzniku se významně podílí jak životní styl, tak i vlivy genetické, dědičné. Obtíže přináší sedavý způsob života, cenová dostupnost a široká nabídka chuťově atraktivních a energeticky bohatých potravin s vysokým obsahem tuku, nízká fyzická aktivita v moderním světě plném strojů, aut a pohodlí.
Genetické faktory ovlivňují např. schopnost organizmu využívat a ukládat dodávanou energii, schopnost spalovat tuky, spontánní fyzickou aktivitu a výběr chutí na kalorická jídla. Důležité jsou i rodinné zvyky ve stolování a stravování.
- Léčba a definice obezity
-
Obezita je chronické onemocnění. Na jejím vzniku se významně podílí jak životní styl, tak i vlivy genetické, dědičné.
Obezita je celosvětově rozšířené onemocnění, jehož výskyt neustále výrazně stoupá a postihuje nejen dospělé, ale čím dál tím častěji i děti. Počet obézních dětí dosahuje až 15 % populace. V České republice je asi 66 % mužů a 54 % žen v dospělém věku v kategorii nadváhy nebo obezity. Obezitou, jako závažným stavem (BMI ≥ 30), trpí asi 22 % mužů a 26 % žen.
Obezita způsobuje četná závažná onemocnění. Čím je obezita vyššího stupně, tím jsou tato rizika větší. Mezi komplikace obezity řadíme:
- metabolická onemocnění - cukrovku 2. typu, zvýšené množství tuků, cholesterolu a kyseliny močové v krvi, tedy onemocnění, zvané dna
- srdeční a cévní onemocnění - vysoký krevní tlak, ischemickou chorobu srdeční (angina pectoris, infarkt myokardu), aterosklerotické postižení mozkových tepen, které se může projevit jako cévní mozková příhoda, neprůchodnost tepen dolních končetin
- gynekologická onemocnění, potíže s otěhotněním a zvýšené riziko vzniku nádorů prsu a dělohy, prostaty
- žlučníkové kameny, kýly, nádory tlustého střeva a další
- poruchy spánku, syndrom spánkové apnoe, psychické poruchy
- v neposlední řadě přetížení pohybového aparátu – zejména kyčelních a kolenních kloubů (artróza) a páteře
Všechny komplikace vedou k zhoršení kvality života, potřebě léčby a riziku předčasného úmrtí. Po redukci o 5-10% původní váhy se tato zdravotní rizika výrazně snižují. Například krevní tlak klesá o 5-10 mm Hg. U diabetiků dochází k výraznému zlepšení, nebo i vyléčení cukrovky. S úspěšným zhubnutím se pacientovi prodlužuje průměrná délka života.
Je možné přibližně stanovit množství tuku a rozložení tuku v těle pomocí bioimpedanční váhy Tanita. Rozložení tělesného tuku je nezávislým ukazatelem zdravotních rizik. Rozlišujeme dva typy obezity, každý z nich se může vyskytovat u mužů i u žen.
- 1. typ „obvykle mužský“, androidní - obezita typu “jablko”, při kterém se tělesný tuk ukládá nejvíce na hrudníku, břiše a uvnitř břicha.
- 2. typ „obvykle ženský“, gynoidní - obezita typu “hruška”, kdy k ukládání tukové tkáně dochází nejvíce na hýždích a stehnech.
Nejjednodušším ukazatelem množství břišního tuku je obvod pasu, který měříme krejčovským metrem.
Obvod pasu Zvýšené zdravotní riziko Vysoké zdravotní riziko ženy ≥ 80 cm ≥ 88 cm muži ≥ 94 cm ≥ 102 cm - Konzervativní léčba obezity
-
Konzervativní léčba obezity je vhodná pro pacienty, kteří zatím nejsou rozhodnuti pro chirurgické řešení nebo chtějí nejprve zredukovat váhu vlastními silami.
Diagnostikou obezity a její konzervativní, tedy neoperační léčbou se zabývá obezitologie. Tato léčba probíhá ambulantně.
Před vstupním vyšetřením u obezitologa je nutné vyplnit několik dotazníků týkajících se například prodělaných onemocnění, jídelních zvyklostí, jednoduchý graf vývoje hmotnosti během života a týdenní jídelníček. Stáhněte si jej: Týdenní jídelníček(pdf)
Dále se provádí celkové interní vyšetření s podrobným rozborem předchozích onemocnění. Vyšetření se dále zaměřuje na stravovací zvyklosti včetně zhodnocení týdenního jídelníčku a rozbor vývoje hmotnosti pacienta. Součástí vyšetření je i rozbor složení tělesných tkání (především vyšetření množství tukové tkáně) pomocí bioimpedanční váhy Tanita. Dále se provádí laboratorní vyšetření a EKG.
Tato péče je u nás plně hrazena zdravotními pojišťovnami a pacient si na ni nedoplácí.
Cílem léčby obezity je výrazné snížení váhy a udržení tohoto poklesu dlouhodobě - jen tak lze snížit zdravotní rizika spojená s obezitou. Na počátku je důležité stanovit reálný cíl váhového úbytku, jehož je možné dosáhnout. V rámci snižování váhy samozřejmě léčíme komplikace obezity a k ní přidružená onemocnění. Způsob léčby se stanoví s přihlédnutím k výsledkům všech vyšetření i ke konkrétním potřebám pacienta a vždy také ve spolupráci s odborníky ostatních specializací, kteří se podílejí na léčbě obezity. Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly a úprava léčby dle vývoje redukce hmotnosti.
Základem úspěchu léčby je dobrá a dlouhodobá spolupráce pacienta. Váhu snižujeme postupně asi 0,5 - 1 kg týdně, abychom zabránili tak zvanému “jo – jo” efektu. Při dlouhodobém redukčním režimu tedy doporučujeme hmotnostní úbytek kolem 1-2 kg za měsíc a po dosažení reálného cíle v redukci nadbytečných kilogramů upravujeme režim tak, aby bylo možné docílený hmotnostní pokles dlouhodobě udržet.
Vstupní vyšetření a kontroly jsou plně hrazené zdravotními pojišťovnami. Pacienti jsou k vyšetřením, léčbě i kontrolám objednáváni na konkrétní hodinu prostřednictvím recepce na tel. +420 234 770 100.
Před návštěvou ambulance obezitologie, prosím, vyplňte vstupní anamnestický dotazník a přineste jej s sebou. Stáhněte si jej: Anamnestický dotazník (pdf)
- BMI kalkulačka
-
Mezi nejčastěji používané ukazatele obezity patří stanovení indexu tělesné hmotnosti (tzv. BMI z anglického Body Mass Index), který vypočteme jako podíl aktuální hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny tělesné výšky v metrech. Niméně index BMI není přesný, zejména v případě velmi osvalenych jedinců s nízkým množstvím tuku.
BMI = hmotnost / kvadrát výšky v metrech
Spočítejte si své BMI:
BMI méně než 18,5 podváha BMI 18,5 - 24,9 normální váha BMI 25,0 - 29,9 nadváha / preobezita BMI 30,0 - 34,9 obezita I. stupně BMI 35,0 - 39,9 obezita II. stupně BMI nad 40,0 obezita III. stupně - Dokumenty
-
Týdenní jídelníček - záznamový arch slouží pro přehled Vašich stravovacích návyků a lepší orientaci pro indikaci Vašeho zdravotního problému lékařem.
Týdenní jídelníček (pdf)
Před návštěvou ambulance obezitologie, prosím, vyplňte vstupní anamnestický dotazník a přineste jej s sebou.
Anamnestický dotazník (pdf)
- Nutriční terapie
-
V ISCARE působí kvalifikovaná nutriční terapeutka Mgr. Jana Vorudová. Spolupracuje s pacienty na porozumění stanovené diagnózy vyžadující specifický nutriční plán a uplatnění vhodného stravování v běžném životě. Věnuje se zejména pacientům s IBD onemocněním, zažívacími obtížemi a potravinovými alergiemi a intolerancemi. Dále se věnuje pacientům s obezitou, diabetem a dalšími přidruženými nemocemi.
Aby mohla být nutriční konzultace vedena individuálně a rady ohledně stravy byly konkrétní, je potřeba nosit na konzultaci zapsaný aktuální jídelníček alespoň za 7 dní. Je nutné zapisovat vše, včetně nápojů, potraviny co nejpřesněji specifikovat a zapisovat i jejich množství.
Stáhněte si dokument: Týdenní jídelníček (pdf).Pro službu nutriční terapie máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Výkony nutriční terapie jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění v rámci pojišťoven 111, 201, 205, 207, 209, 211 a 213.
Ceník je platný pouze pro samoplátce (nepojištěné pacienty).Objednejte se prostřednictvím formuláře nebo telefonicky: +420 234 770 900/ 901.
Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň