ODBORNOSTI

Konzervativní léčba obezity

Konzervativní léčba obezity je vhodná pro pacienty, kteří zatím nejsou rozhodnuti pro chirurgické řešení nebo chtějí nejprve zredukovat váhu vlastními silami.

Diagnostikou obezity a její konzervativní, tedy neoperační léčbou se zabývá obezitologie. Tato léčba probíhá ambulantně.

Před vstupním vyšetřením u obezitologa je nutné vyplnit několik dotazníků týkajících se například prodělaných onemocnění, jídelních zvyklostí, jednoduchý graf vývoje hmotnosti během života a týdenní jídelníček. Týdenní jídelníček ke stažení. (pdf)

Dále se provádí celkové interní vyšetření s podrobným rozborem předchozích onemocnění. Vyšetření se dále zaměřuje na stravovací zvyklosti včetně zhodnocení týdenního jídelníčku a rozbor vývoje hmotnosti pacienta. Součástí vyšetření je i rozbor složení tělesných tkání (především vyšetření množství tukové tkáně) pomocí bioimpedanční váhy Tanita. Dále se provádí laboratorní vyšetření a EKG.

Tato péče je u nás plně hrazena zdravotními pojišťovnami a pacient si na ni nedoplácí.

V čem spočívá konzervativní léčba?

Cílem léčby obezity je výrazné snížení váhy a udržení tohoto poklesu dlouhodobě - jen tak lze snížit zdravotní rizika spojená s obezitou. Na počátku je důležité stanovit reálný cíl váhového úbytku, jehož je možné dosáhnout. V rámci snižování váhy samozřejmě léčíme komplikace obezity a k ní přidružená onemocnění. Způsob léčby se stanoví s přihlédnutím k výsledkům všech vyšetření i ke konkrétním potřebám pacienta a vždy také ve spolupráci s odborníky ostatních specializací, kteří se podílejí na léčbě obezity. Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly a úprava léčby dle vývoje redukce hmotnosti.

Základem úspěchu léčby je dobrá a dlouhodobá spolupráce pacienta. Váhu snižujeme postupně asi 0,5 - 1 kg týdně, abychom zabránili tak zvanému “jo – jo” efektu. Při dlouhodobém redukčním režimu tedy doporučujeme hmotnostní úbytek kolem 1-2 kg za měsíc a po dosažení reálného cíle v redukci nadbytečných kilogramů upravujeme režim tak, aby bylo možné docílený hmotnostní pokles dlouhodobě udržet.

Vstupní vyšetření a kontroly jsou plně hrazené zdravotními pojišťovnami. Pacienti jsou k vyšetřením, léčbě i kontrolám objednáváni na konkrétní hodinu prostřednictvím recepce na tel. +420 234 770 100.

Dieta při konzervativní léčbě

Dietu stanovujeme pro každého pacienta „na míru“ a obecně platí, že snižujeme energetický příjem zhruba o 500 - 600 kcal/den (2000 - 2500 kJ/den), a snažíme se potravu rozložit do 4 – 6 jídel denně. Měli bychom pravidelně a pečlivě zapisovat vše, co vložíme do úst. Dieta má být pestrá, má zabezpečovat dostatečný příjem kvalitních bílkovin, všech nezbytných aminokyselin, minerálů, vitamínů a stopových prvků. Jednotlivé složky potravy by měly být tvořeny z 55 % sacharidy, zejména komplexní sacharidy jako jsou chléb, rýže, těstoviny a brambory. Jednoduchým cukrům (řepný, třtinový) se vyhýbáme.

V případě chuti na sladké můžeme použít některá umělá sladidla, např. aspartam, ev. stevii. Tuky by měly být zdrojem maximálně 30 % přijaté energie, a alespoň 2/3 z takto přijatých tuků mají být rostlinného nebo rybího původu. Pozor na vysoký obsah tuku i v tzv. libových uzeninách, masných a mléčných výrobcích! Z masa volíme nejčastěji maso kuřecí, krůtí, králičí nebo rybí. Z uzenin lze občas povolit drůbeží nebo králičí šunku, ostatním uzeninám se pro vysoký obsah tuků raději vyhýbáme. Jako náhradu můžeme použít sójové maso.

Další složkou potravy tvoří bílkoviny (asi 15 %). Zdroji hodnotné bílkoviny jsou například nízkotučné mléčné a masné výrobky a luštěniny (zejména sója). Z mléčných výrobků vybíráme pouze ty nízkotučné. Nedílnou součástí stravy je vláknina, ta je nejvíce zastoupena v zelenině, ovoci a ve tmavých mlýnskopekárenských výrobcích. Doporučené množství je 20 - 30g vlákniny na den. Zeleninu pro nízký obsah energie můžeme konzumovat prakticky neomezeně. Ovoce volíme nejlépe s nižším obsahem cukru.

Důležitý je pitný režim. Tekutin pijeme alespoň 2 litry denně, měly by být neslazené, nebo s umělým sladidlem. Kávu a čaj neomezujeme, pokud pacient nemá důvody k jejich vynechání.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita nám má přinášet do života pozitivní – příjemné prožitky. Mimo jiné i proto klademe při snaze o změnu životního stylu velký důraz na přiměřenou změnu pohybových aktivit, samozřejmě v rámci možností a zdravotního stavu pacienta.

Přiměřený pohyb, spolu se zdravou výživou, zvyšuje šanci redukčního režimu na úspěch a pomáhá snižovat zdravotní rizika. Pohybem zvyšujeme metabolismus, odbouráváme přebytečný tuk a zabraňujeme ztrátě svalové hmoty, ke které může docházet při redukčních dietách. Důležité je zvýšení běžné denní pohybové aktivity nenásilnou formou. Je vhodné vybrat si druh pohybové aktivity, která Vás bude především bavit a bude Vám po všech stránkách vyhovovat. Nejste-li na pohyb vůbec zvyklí, začínejte pomalu, ale pravidelně.

Každá činnost, při které převažuje energetický výdej nad energetickým příjmem, má pozitivní efekt. Pokud nutně nemusíte, nejezděte například neustále do práce autem. Z autobusu můžete vystoupit o 1 – 2 zastávky dříve a zbytek cesty zkuste dojít pěšky. Místo výtahu můžete použít schody, denně doporučujeme zařadit několikaminutovou procházku. Zkuste si najít důvody k pohybu vždy a všude. Náročnější fyzická aktivita by se měla provozovat nejlépe třikrát týdně. Pohybovou aktivitu můžeme rozdělit na tzv. aerobní cvičení a posilování.

Mezi aerobní aktivity řadíme například cyklistiku, jízdu na rotopedu, spinning, plavání, tai-či, jízdu na kolečkových bruslích, golf, běh, indiánský běh, běh na trenažéru, tenis, squash, rychlou chůzi, turistiku, lyžování. Při aerobním cvičení dochází ke spalování tuků a při dostatečné pravidelnosti a intenzitě a délce cvičení pacient hubne. Posilováním dochází spíše ke tvarování a zpevnění postavy. Při značném poklesu hmotnosti může dojít k uvolnění kůže. Cvičení a přiměřené posilování může významně přispět i ke zpevnění kůže. Ideální je kombinace posilování s aerobním cvičením.

Cvičení by se mělo stát ve Vašem životě prioritou, protože zásadně ovlivňuje kvalitu Vašeho života.

Změna chování

V této oblasti bývá často přínosná pomoc psychologa. Nevhodné stravovací a pohybové návyky se dají odnaučit. Je nutné si chyby a situace, kdy dochází k přejídání uvědomit. Stresové situace bývají častou příčinou přejídání. Měli bychom dbát také na pravidelnost jídla, jíst vždy u prostřeného stolu. Nejíst nevědomě u televize či při čtení novin (bramborové lupínky, oříšky, tatranky), nespojovat si pití kávy s konzumací sladkého atd. Pokud pacient poruší dietu, není to důvod k jejímu ukončení a velkému pocitu viny. Naopak, je nutné pokračovat dál v dietě.

Je dobré zdůraznit, že normální je nekouřit. Odvykání kouření ve spojení s redukční dietou řešíme individuálně, ve spolupráci s lékařem. Abychom předešli neúspěchu, je dobré měnit svůj životní styl postupně, ale vytrvale.

Farmakoterapie

Farmakoterapie nemívá dlouhodobý efekt a může se projevit řada nežádoucích účinků. Lze užít preparát Orlistat (obsahuje účinnou látku tetrahydrolipostatin, na předpis lékaře), event. preparát Alli (obsahuje tutéž účinnou látku, volně prodejný s menším obsahem účinné látky). Principem je blokování účinku enzymu lipázy, která štěpí tuky a tyto se pak méně vstřebávají v trávicím traktu. Byl prokázán i účinek na snížení výskytu onemocnění cukrovkou a dále mírné snížení krevního tlaku.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň