• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content main cjch Thumb rg foto poradna1

prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
Primář Centra jednodenní chirurgie

Operace hemoroidů

Hemoroidy ( lidově „ hemeroidy“) jsou přirozenou cévní strukturou v oblasti konečníku.

Jedná se v podstatě o rozšířené žilní pleteně pod sliznicí konečníku vznikající poté, kdy žilní stěna nejčastěji z vrozených příčin ztrácí svou elasticitu a v důsledku dlouhodobě zvýšeného tlaku (sedavé zaměstnání, obezita, těhotenství , chronická zácpa...) se vakovitě roztahuje. Pokročilejší stadia hemoroidů lze pozorovat pouhým okem, méně pokročilá stadia lze diagnostikovat pomocí speciálního přístroje – tzv. anoskopu, Každopádně by ale měla být vyloučena závažnější příčina krvácení z konečníku ( střevní/konečníkový polyp, nádor) – jak určí ošetřující lékař. Hemoroidy mohou vést k rozvoji sice nezávažných, ale často velmi obtěžujících potíží (srážení krve v uzlech, krvácení z konečníku, záněty a tvorba polypů).

Podle lokalizace můžeme hemoroidy rozdělit na vnitřní (nad svěračem v konečníku) a zevní (pod kůží při okraji řitního otvoru). Kromě obojího typu hemoroidů se mohou oblasti konečníku nalézt i jiné afekce působící obdobné obtíže ( řitní trhliny, polypy, fibromy konečníku...)

Podle stupně závažnosti dělíme hemoroidy na 4 stadia:

  1. stadium: Občasné krvácení, zejména při nebo po stolici (čerstvá krev na toaletním papíru), občasný tlakem, svěděním, pocitem vlhkosti nebo bolesti v konečníkové oblasti.
  2. stadium: Navíc přechodný výhřez při zatlačení na stolici. Výhřez však ještě sám mizí po ukončení tlaku.
  3. stadium: Výhřez je již nutno navrátit (reponovat) zevním tlakem (prstem).
  4. stadium: Trvalý výhřez sliznice, který již není možno navrátit (reponovat).

 

1.stadium hemoroidů je určeno v naprosté většině případů ke konzervativní léčbě ( tj. úprava životosprávy, použití mastí, čípků, sedací koupele atd.). Tato léčba je doménou praktických lékařů, gastroenterologů nebo lékařů specializujících se na nemoci konečníku – proktologů.

Střední stadia hemoroidů se dnes přednostně léčí ambulantními – tzv. semiinvazivními  metodami ( tzv. Barronovy ligatury, slerotizace, ošetření laserem, elektrokoagulací, fotokoagulací apod.), jejichž výhodou je menší bolestivost, šetrnost, možnost rychlého návratu do běžného života. Touto léčbou se zabývají tzv. proktologická pracoviště. Naše zdravotnické zařízení tyto metody nenabízí.

Klasická operace hemoroidů je dnes považována za nejzazší možné řešení, ke kterému se přistupuje jen tehdy, pokud už nepřipadá v úvahu žádná jiná forma léčby tohoto onemocnění. Důvodem je značná pooperační bolestivost (i přes podávání léků) a často i několikatýdenní rekovalescence. V klinickém centrum ISCARE provádíme tzv klasickou hemoroidectomii ( operace dle Milligana-Morgana, operace dle Fergusona, operace dle Parkse.)

 

Hospitalizace

Doporučujeme 1-4 denní  hospitalizaci dle aktuálního stavu.

Cena výkonu

Operaci na našem pracovišti plně hradí většina zdravotních pojišťoven a od pacienta není vyžadován žádný příplatek.

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo  se lze objednat k některému z naších internistů.

Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 260-1

Operace

Klasická operace hemoroidů se v našem zdravotnickém zařízení provádí v celkové anestezii. Principem jsou různé varianty klínovitého vytětí hemoroidů na třech místech s ponecháním slizničních můstků k prevenci zúžení análního otvoru.

Po operaci

Stehy se neodstraňují. Je vhodná kontrola 1-2 týdny po operaci a dále 1x ročně event. s anoskopií nebo koloskopií. Je vhodný co nejrychlejší přechod na normální stravu s omezením koření. Oblast je nutné po stolici a na noc osprchovat, event. přiložit mast dle lékařského doporučení. Rekonvalescence po klasické operaci hemoroidů bývá delší – plný návrat do běžného života je možný často až za 3-4 týdny.

Délka operace

Operace trvá necelou 1 hodinu.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.