• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content main cjch Thumb rg foto poradna1

prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
Primář Centra jednodenní chirurgie

Tříselná kýla

Tříselná kýla patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění.

Vzniká v místě tříselného kanálu, což je kanál, v němž je u mužů uložen spermatický provazec s cévami a chámovodem vedoucí do varlat, u žen poté jen málo významný tenký děložní vaz. Vstup z břišní dutiny do kanálu a jeho zadní stěna jsou přirozeně oslabená místa břišní stěny, ve kterých se může za určitých situací (jejichž důsledkem je zvýšený nitrobřišní tlak) vytvořit otvor, jímž se „protlačuje“ obsah břišní dutiny (krytý tenkou blánou - pobřišnicí) ven. Toto se nazývá „kýlní vak“, zatímco otvor ve ztenčené břišní stěně se nazývá „kýlní branka“. Obecně jedinou léčbou kýl je jejich chirurgické ošetření. Na vznik tříselné kýly má i vliv dědičnost, obezita, nepřiměřená námaha, dlouho trvajícího kašel apod.

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku.

Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo se lze objednat k některému z naších internistů.

Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 260-1

Operace

Principem je zanoření kýlního vaku zpět do dutiny břišní a uzavření kýlní branky bez napětí okolních tkání (tension free technique). Toto se může provést buďto prostým sešitím okrajů kýoní branky nebo k tomu může být použita i speciální síťka ( princip „záplaty“).

Tříselnou kýlu lze operovat „klasickým“ způsobem nebo laparoskopicky. Při klasické operaci se tříselný kanál otevírá krátkým řezem v třísle, ošetří se kýlní vak  a kýlní branka se uzavírá buďto sešitím okrajů nebo pomocí speciální síťky dle situace. Při laparoskopickém výkonu se pod kontrolou kamery umístěné v pupku pomocí dvou laparoskopických nástrojů otevírá tříselný kanál zevnitř z dutiny břišní (otevřením pobřišnice) a po ošetření kýlního vaku se kanál zevnitř uzavírá vložením síťky (prosté sešití se zde neprovádí).

Operace se provádí v celkové anestezii (při laparoskopickém řešení je nutné naplnění dutiny břišní plynem).

Po operaci

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny. Po obnově střevní činnosti střev je možno postupně přejít na normální stravu (obvykle během 2-3 dnů). Při nekomplikovaném průběhu odchází pacient do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci.

Stehy se odstraňují osmý až desátý den po operaci nebo dle dohody s operatérem. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny v závislosti na typu vykonávaného zaměstnání.

Cca 2-3 měsíce po operaci kýly není doporučováno zvedat těžká břemena a provozovat silové sporty, při nichž je namáhána operovaná oblast.

Délka operace

Operace trvá přibližně 30-60 minut v závislosti na velikosti kýly a použité operační technice.

Hospitalizace

Doporučujeme 1-2 denní hospitalizaci.

Cena výkonu

Operaci na našem pracovišti plně hradí většina zdravotních pojišťoven a od pacienta není vyžadován žádný příplatek.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.