• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content main cjch Thumb rg foto poradna1

prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
Primář Centra jednodenní chirurgie

Co je obezita

Obezita je stav, kdy se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku.

Toto ukládání je způsobeno nerovnováhou mezi množstvím energie přijaté potravou a energie vydané fyzickou aktivitou. Nespotřebovaná energie, přijatá v potravě se ukládá do tukových zásob.

Obezita je chronické onemocnění. Na jejím vzniku se významně podílí jak životní styl, tak i vlivy genetické, dědičné. Obtíže přináší sedavý způsob života, cenová dostupnost a široká nabídka chuťově atraktivních a energeticky bohatých potravin s vysokým obsahem tuku, nízká fyzická aktivita v moderním světě plném strojů, aut a pohodlí.

Genetické faktory ovlivňují např. schopnost organizmu využívat a ukládat dodávanou energii, schopnost spalovat tuky, spontánní fyzickou aktivitu a výběr chutí na kalorická jídla. Důležité jsou i rodinné zvyky ve stolování a stravování.

Jak si vypočítám své BMI?

Asi nejčastěji používaným ukazatelem je index tělesné hmotnosti (tzv. BMI z anglického Body Mass Index), který vypočteme jako podíl aktuální hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny tělesné výšky v metrech.

BMI = hmotnost / kvadrát výšky v metrech

Spočítejte si své BMI:

­
Spočítej BMI
BMI méně než 18,5 podváha
BMI 18,5 - 24,9 normální váha
BMI 25,0 - 29,9 nadváha / preobezita
BMI 30,0 - 34,9 obezita I. stupně
BMI 35,0 - 39,9 obezita II. stupně
BMI nad 40,0 obezita III. stupně

Zdravotní komplikace obezity a nadváhy

Obezita způsobuje četná závažná onemocnění. Čím je obezita vyššího stupně, tím jsou tato rizika větší. Mezi komplikace obezity řadíme:

  • metabolická onemocnění - cukrovku 2. typu, zvýšené množství tuků, cholesterolu a kyseliny močové v krvi, tedy onemocnění, zvané dna
  • srdeční a cévní onemocnění - vysoký krevní tlak, ischemickou chorobu srdeční (angina pectoris, infarkt myokardu), aterosklerotické postižení mozkových tepen, které se může projevit jako cévní mozková příhoda, neprůchodnost tepen dolních končetin
  • gynekologická onemocnění, potíže s otěhotněním a zvýšené riziko vzniku nádorů prsu a dělohy, prostaty
  • žlučníkové kameny, kýly, nádory tlustého střeva a další
  • poruchy spánku, syndrom spánkové apnoe, psychické poruchy
  • v neposlední řadě přetížení pohybového aparátu – zejména kyčelních a kolenních kloubů (artróza) a páteře

Všechny komplikace vedou k zhoršení kvality života, potřebě léčby a riziku předčasného úmrtí. Po redukci o 5-10% původní váhy se tato zdravotní rizika výrazně snižují. Například krevní tlak klesá o 5-10 mm Hg. U diabetiků dochází k výraznému zlepšení, nebo i vyléčení cukrovky. S úspěšným zhubnutím se pacientovi prodlužuje průměrná délka života.

Jak časté je onemocnění obezitou?

Jde o celosvětově rozšířené onemocnění, jehož výskyt neustále výrazně stoupá a postihuje nejen dospělé, ale čím dál tím častěji i děti. Počet obézních dětí dosahuje až 15 % populace. V České republice je asi 66 % mužů a 54 % žen v dospělém věku v kategorii nadváhy nebo obezity. Obezitou, jako závažným stavem (BMI ≥ 30), trpí asi 22 % mužů a 26 % žen.

Rozložení tuku v těle u mužů a žen

Je možné přibližně stanovit množství tuku a rozložení tuku v těle pomocí tak zvané bioimpedanční váhy Tanita. Rozložení tělesného tuku je nezávislým ukazatelem zdravotních rizik. Rozlišujeme dva typy obezity, každý z nich se může vyskytovat u mužů i u žen.

  • 1. typ „obvykle mužský“, androidní - obezita typu “jablko”, při kterém se tělesný tuk ukládá nejvíce na hrudníku, břiše a uvnitř břicha.
  • 2. typ „obvykle ženský“, gynoidní - obezita typu “hruška”, kdy k ukládání tukové tkáně dochází nejvíce na hýždích a stehnech.

Nejjednodušším ukazatelem množství břišního tuku je obvodu pasu, který měříme krejčovským metrem.

Obvod pasu Zvýšené zdravotní riziko Vysoké zdravotní riziko
ženy ≥ 80 cm ≥ 88 cm
muži ≥ 94 cm ≥ 102 cm
Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.