• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content 04 zaludecni balonek Thumb rg foto poradna1

prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
Primář Centra jednodenní chirurgie

Spatz balon

Spatz balón se využívá u klientů od I. stupně obezity (BMI nad 30). Žaludeční balónek napomáhá časnému nasycení a omezení pocitů hladu. Důvodem k operaci je prevence nebo již léčba nemocí způsobených obezitou a dále zlepšení kvality a délky života. Může se dále využít i pro pacienty s morbidní obezitou (BMI nad 50) a to především ke snížení hmotnosti před plánovanou bariatrickou operací.

Tato metoda je vhodná pro pacienty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou nebo si nepřejí podstoupit jiné způsoby léčby obezity (kupř. bandáž, tubulizaci nebo plikaci žaludku) mimo jiné i proto, že nevyžaduje celkovou anestézii.

Spatz balon má oproti klasickému balonku několik výhod. Zavádí se až na dobu 12 měsíců a průměrná ztráta hmotnosti je 23-27 kg. Záleží samozřejmě na výchozí hmotnosti.  Pacient si lépe vytváří nové stravovací návyky a snadněji tak dodržuje nový režim i po vytažení balonku. Spatz balon je zároveň lépe tolerován lidským tělem a tím pádem s sebou přináší i větší komfort a bezpečí pro pacienta. Balon volně plave v žaludku, pacientovi navozuje pocit sytosti, zmenšuje volný objem žaludku, a tudíž snižuje příjem potravy.

Konzultace

Při individuální bezplatné konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Veškerá předoperační vyšetření a samotný výkon jsou klientovi provedena během 1 dne. Nepotřebujete žádné doporučení.

Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 260-1.

Výkon

Velkou výhodou gastrického balonu je použití pouze lokální sedace (utlumení injekcí). Zavedení gastrického balonu trvá pouze 20 až 30 min. Před samotným zavedením se provádí endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Poté se zavede balon na vodiči a za zrakové kontroly endoskopem se přes chlopeň naplní 400-600ml tzv. fyziologického roztoku, do něhož se přidá speciální barvivo - 2,5ml metylenové modři. Ta slouží jako indikátor případného prasknutí balonku, v tomto případě zbarví moč a upozorní pacienta na nutnost vyhledání lékaře za účelem včasného vytažení balonu, i v případě proniknutí vyprázdněného balonku dále do zažívacího traktu dojde většinou k jeho spontánnímu odchodu.

Po výkonu

Klient je schopen druhý den po výkonu v dopoledních hodinách bez problému opustit klinické centrum a vrátit se zpět domů.

U některých klientů se můžou bezprostředně po výkonu objevit gastrické problémy jako pálení žáhy, bolesti břicha, nevolnost nebo zvracení. Většina z těchto problémů jsou pouze dočasné a odezní v nejbližších hodinách po výkonu.

Po uplynutí doby 12 měsíců se provádí endoskopické vytažení balonku. Balónek se propíchne a tekutina nebo vzduch se vysají. Zbytek balónku se vytáhne ven. Gastrický balon je výkon s relativně nízkou mírou rizika. Nejčastější komplikací u gastrického balonu je spontánní prasknutí balonu uvnitř žaludku. K této komplikaci ovšem dochází zejména, pokud klient nedodrží doporučení doktora vyjmout balon do 12 měsíců od jeho implantace.

Délka výkonu

Výkon trvá přibližně 20 – 30 minut.

Hospitalizace

Doporučujeme jednodenní hospitalizaci.

Cena výkonu

Celková cena za tento zákrok činí 43 000 Kč.

V případě dotazů prosím použijte náš kontaktní formulář.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.