ODBORNOSTI

Program darovaných embryí

Dárcovství kryokonzervovaných embryí nabízíme párům, které již nemají možnost využít vlastní zárodečné buňky (vajíčka ani spermie) pro umělé oplodnění.

Vajíčka dárkyně jsou odebrána a oplozena spermiemi dárce. Po kultivaci jsou kvalitní embrya zamražena a následně transferována příjemkyni z neplodného páru po důkladné přípravě.

Vstupní vyšetření

Na vstupní vyšetření doporučujeme přijít v páru. Objednejte se, prosím, telefonicky. S sebou si vezměte průkazy totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a průkazy pojištěnce. Pokud jste již absolvovali vyšetření či léčbu na jiném pracovišti a máte u sebe výsledky (např. výsledek vyšetření hormonálního profilu, výsledky genetických vyšetření, vyšetření spermiogramu), doneste nám je též.

Vstupní vyšetření provádí lékař, odborník v oblasti asistované reprodukce. Toto vyšetření sestává z konzultace (zdravotní anamnéza obou partnerů, výsledky předchozích vyšetření a již podstoupených léčebných procedur), dále z gynekologického vyšetření ženy.

Následuje odběr krve u obou partnerů kvůli vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru a též vyšetření pohlavně přenosných nemocí. U ženy je naplánováno vyšetření hormonálního profilu, které je nutno provézt 2-4. den menstruačního krvácení.

Další vhodná vyšetření Vám doporučí lékař s ohledem na Vaši anamnézu.

Nedílnou součástí vstupního vyšetření je zodpovězení Vašich dotazů ohledně léčby s využitím darovaných embryí a vytvoření plánu léčby.

Darovaná embrya

Dle krevních skupin a fenotypu léčeného páru (barva očí a vlasů, tělesná výška) je vybrána vhodná dárkyně vajíček a dárce spermií. Dárci i dárkyně musí před darováním podstoupit veškerá potřebná vyšetření včetně genetického testování. Dobrý zdravotní stav a minimálně středoškolské vzdělání jsou podmínkou. Věk dárkyň je omezen od 20 do 34 let, u dárců 18 – 40 let.

Odběr vajíček dárkyně

Jakmile budete stanoven termín odběru vajíček dárkyně, neprodleně Vás o termínu informujeme. V ten samý den budou vajíčka oplodněna, a to spermiemi dárce.

Kultivace embryí

Následující den po odběru volejte, prosím, ve 14:00 hod do laboratoře (+420 234 770 283), abyste se dozvěděli, kolik vajíček bylo úspěšně oplozeno. Zároveň Vám pracovník laboratoře sdělí, kdy máte volat znovu ohledně vývoje embryí. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno.

Příprava na kryoembryotransfer darovaného embrya

Lékař Vám vytvoří plán medikace a kontrol před transferem darovaného embrya. Budete užívat léky  pro přípravu děložní sliznice, následně budete pozvána na ultrazvukovou kontrolu, aby lékař zhodnotil růst sliznice. Ve chvíli, kdy je děložní sliznice bhodně připravená, naplánuje s Vámi lékař termín transferu.

Embryotransfer

Na embryotransfer přijďte do 7. patra kliniky. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit.

O průběhu kultivace a transferovaných embryích Vás budou před transferem osobně informovat naši embryologové.

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Není však třeba se obávat. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává, embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Bezprostředně po embryotransferu doporučujeme ležet alespoň po dobu 15–20 minut. Potom může pacientka bez problému odejít domů.

Užívání léků po embryotrasferu a těhotenský test

Po embryotransferu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Doporučujeme též užívání kyseliny listové.

Pozor: pravidelné užívání léků po embryotransferu je nezbytné. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat.

Těhotenský test z moči proveďte doma dle instrukcí výrobce testu, a to 14 dnů po transferu.

V případě pozitivního testu pokračujte v užívání předepsaných léků beze změny. Následně kontaktujte naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření k potvrzení těhotenství (potvrzení srdeční akce plodu). Toto vyšetření se provádí cca 5 týdnů po transferu.

V případě nejistého výsledku těhotenského testu léky nevysazujte a zavolejte do Iscare, budete pozvána na odběr krve kvůli stanovení hladiny hCG.

Pokud máte opakovaně negativní test z moči, který jste provedla přesně dle instrukcí výrobce (ranní moč), a to nejdříve 14 dnů po embryotransferu, zavolejte, prosím, na kliniku, pozveme Vás na konzultaci dalšího postupu. Prosíme Vás, abyste léky vysadila až na pokyn. 

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit). Jinak se můžete věnovat svým obvyklým aktivitám i přiměřenému pohybu, klid na lůžku rozhodně není nutný.

Vystavení pracovní neschopnosti

Potvrzení o pracovní neschopnosti Vám bude vystaveno na sesterně a na délce pracovní neschopnosti se domluvíte s lékařem.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň