ODBORNOSTI

Program darovaných vajíček

Program darovaných vajíček (oocytů) nabízíme párům, které již nemají možnost využít vlastních vajíček pro IVF léčbu.

Vajíčka od dárkyně mohou být oplozena spermiemi partnera z neplodného páru nebo spermiemi dárce. Zkušenosti v oblasti léčby neplodnosti sbíráme od roku 1995 a od té doby se díky naší práci narodilo přes 12 000 dětí.  

Odběr vajíček dárkyně

Jakmile bude stanoven termín odběru vajíček dárkyně, neprodleně Vás o termínu informujeme. V ten samý den budou vajíčka oplodněna, a to spermiemi muže  z neplodného páru nebo spermiemi dárce.

Pokud budou k oplození vajíček použity spermie muže s léčeného páru, je nutno odevzdat vzorek spermatu v den odběru vajíček mezi 7:00 - 10:00 ráno na sesterně IVF v 7. patře. Odběr probíhá stejně jako v den vstupní konzultace a možností je i přinést vzorek z domova (do 60 minut po odběru při tělesné teplotě a v nádobce k tomu určené). Pro oplození můžeme využít již zamrazené sperma, pokud jej máme k dispozici. Před odevzdáním spermatu doporučujeme 3-5 denní pohlavní abstinenci.

Kultivace embryí

Následující den po odběru volejte ve 14 hod do laboratoře (+420 234 770 283), abyste se dozvěděli, kolik vajíček bylo úspěšně oplozeno. Zároveň Vám pracovník laboratoře sdělí, kdy máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno. Laboratoř se s Vámi dohodne též na termínu embryotransferu. 

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Na embryotransfer přijdete do 7. patra kliniky. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit.

O průběhu kultivace a transferovaných embryích Vás budou před transferem osobně informovat naši embryologové.

Užívání léků po embryotransferu a těhotenský test

Po embryotransferu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Doporučujeme též užívání kyseliny listové.

Pozor: pravidelné užívání léků po embryotransferu je nezbytné. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat.

Těhotenský test z moči proveďte doma dle instsrukcí výrobce testu, a to 14 dnů po transferu.

V případě pozitivního textu pokračujte v užívání předepsaných léků beze změny. Následně kontaktujte naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření k potvrzení těhotenství (potvrzení srdeční akce plodu). Toto vyšetření se prování  cca 5 týdnů po transferu.

V případě nejistého výsledku těhotenského testu léky nevysazujte a zavolejte do Iscare, budete pozvána na odběr krve kvůli stanovení hladiny hCG.

Pokud máte opakovaně negativní test z moči, který jste provedla přesně dle instrukcí výrobce (ranní moč), a to nejdříve 14 dnů po embryotransferu, zavolejte, prosím, na kliniku, pozveme Vás na konzultaci dalšího postupu. Dostanete též pokyn k vysazení léků.

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě a celkově se šetřit). Jinak se můžete věnovat svým obvyklým aktivitám i přiměřenému pohybu, klid na lůžku rozhodně není nutný.

Vystavení pracovní neschopnosti

Potvrzení o pracovní neschopnosti Vám bude vystaveno na sesterně a na délce pracovní neschopnosti se domluvíte s lékařem.

Vstupní vyšetření

Na vstupní vyšetření doporučujeme přijít v páru. Objednejte se, prosím telefonicky. S sebou si vezměte průkazy totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a průkazy pojištěnce. Pokud jste již absolvovali vyšetření či léčbu na jiném pracovišti a máte u sebe výsledky (např. výsledek vyšetření hormonálního profilu, výsledky genetických vyšetření), doneste nám je též.

Vstupní vyšetření provádí lékař, odborník v oblasti asistované reprodukce. Toto vyšetření sestává z konzultace (zdravotní anamnéza obou partnerů, výsledky předchozích vyšetření a již podstoupených léčebných procedur), dále z gynekologického vyšetření ženy a vyšetření spermiogramu muže z neplodného páru. Podrobnosti ohledně spermiogramu naleznete zde

Následuje odběr krve u obou partnerů kvůli vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru a též vyšetření pohlavně přenosných nemocí. U ženy je naplánováno vyšetření hormonálního profilu, které je nutné provézt 2-4. den menstruačního krvácení.

Další vhodná vyšetření Vám doporučí lékař s ohledem na Vaši anamnézu.

Nedílnou součástí vstupního vyšetření je zodpovězení Vašich dotazů ohledně léčby s využitím darovaných vajíček a vytvoření plánu léčby.

Vyšetření a věk dárkyně

Dárkyně vajíček musí před darováním podstoupit veškerá potřebná vyšetření včetně genetického testování. Výborný zdravotní stav a minimálně dokončené středoškolské vzdělání jsou podmínkou. Darovat vajíčka u nás mohou ženy věku 20-34 let.

Darované vitrifikované oocyty

Díky zavedení nové, efektivnější metody mražení (tzv.vitrifikaci) máme k dispozici i kryobanku vitrifikovaných oocytů. Čekací doba se oproti čerstvému programu zkracuje většinou na 2 - 4 týdny. Jakmile je pacientka připravena, vajíčka se mohou rozmrazit, oplodnit, a po kultivaci 3 - 5 dnů transferovat.

Hormonální stimulace

Pacientka užívá léky, dle  protokolu stanoveného lékařem. Ukázková videa aplikace léků najdete zde.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň