IVF - in vitro fertilizace
IVF - In vitro fertilizace - je jednou z metod asistované reprodukce, která je vhodná pro páry, kterým se nedaří počít přirozenou cestou.
Jedná se o metodu umělého oplodnění, která se nejvíce podobá přirozenému oplození. Během IVF dochází ke spontánnímu oplození vajíčka spermií během jejich společné kultivace. Konvenční metodu oplození můžeme doporučit pouze v případě, kdy spermiogram partnera odpovídá normálnímu spermiogramu zdravého fertilního muže. Umělé oplodnění IVF zahrnuje hormonální stimulaci pacientky, odběr a fertilizaci vlastních nebo darovaných vajíček a následný embryotransfer nebo případně kryoembryotransfer.
- Vstupní vyšetření
-
Před samotnou léčbou absolvuje pacientka vstupní vyšetření s jedním z našich odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru s lékařem, kde se zjišťuje zdravotní stav pacientky a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby.
Na vstupní vyšetření je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně). Doporučení do našeho centra nepotřebujete. Pokud ho máte od Vašeho lékaře, vezměte ho s sebou a předejte recepci. Současně můžete donést i stávající výsledky z krve.
S sebou si vezměte průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a kartičku zdravotní pojišťovny.
Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).
Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.
Pacient si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrovou místnost pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat po 2 hodinách. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na sesterně CRM. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat. V případě, že výsledky spermiogramu jsou vyhovující, můžete si nechat vzorek zmrazit pro budoucí použití.
- Hormonální stimulace
-
Pacientka užívá léky, dle stimulačního protokolu a předchozí domluvy s lékařem od 2. dne menstruačního cyklu. O aplikaci a uchování stimulačních léků pacientku poučí sestřičky CRM při vydání léků. K dispozici jsou také ukázková videa o aplikace léků, která najdete zde.
- Odběr vajíček
-
Pacientka si od 2. dne menstruačního cyklu aplikuje stimulační léky. Další ultrazvuková kontrola je naplánovaná obvykle na 7. nebo 8. den cyklu. Na tomto vyšetření se naplánuje odběr vajíček (OPU). Dva dny před OPU večer si aplikujete injekci hCG dle ordinace lékaře.
Odběr vajíček se provádí v krátkodobé narkóze (cca 10 minut), proto je nutné mít předoperační vyšetření vč. EKG od praktického lékaře nebo je možné absolvovat předoperační vyšetření přímo v Klinickém centru ISCARE. Je platné 6 týdnů od vyhotovení a proto se obvykle absolvuje těsně před vydáním stimulačních léků nebo v průběhu stimulace.
Na odběr vajíček, nebo také OPU, přijdete v domluvený den do 7. patra na recepci CRM. Přesný čas příchodu Vám sdělí recepce CRM den předem. Přijďte nenalíčená, bez šperků a dalších cenností. Od půlnoci je nutné nejíst, nepít, nekouřit a neužívat žádné léky. S sebou si vezměte pouze občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Vše ostatní dostanete u nás.
- Odpočinek na lůžku po odběru vajíček
-
Po odběru vajíčka, který se provádí v krátkodobé celkové anestezii, je pacientka uložena na lůžko a zůstává 2 hodiny na dospávacím pokoji. Před propuštěním je informována lékařem o dalším postupu a může v doprovodu svého partnera odejít domů.
- Nepříjemné pocity v oblasti bříška po OPU
-
V případě pocitu nafouklého bříška doporučujeme zvýšený přísun bílkovin (tvarohy, jogurty) a pitný režim 4 - 5 litrů tekutin denně. Dále můžete střídat různé nápoje event. iontové nápoje a dodržovat klidový režim. V případě přetrvávající bolesti se k nám objednejte na ultrazvuk.
- Fertilizace vajíček (oplodnění)
-
Pro účely oplodnění odevzdá Váš partner vzorek spermatu v odběrové místnosti pro muže v den odběru vajíček mezi 7:00 - 8:00 hod ráno. Odběr probíhá stejně, jak v den první konzultace. Pro oplodnění můžeme využít již zamrazené sperma z první návštěvy, pokud je k dispozici. Před odevzdáním spermatu doporučujeme 2-5 denní pohlavní abstinenci.
- Jak zjistíme počet úspěšně oplozených vajíček?
-
Následující den po OPU si zavoláte po 14:00 hod do laboratoře (+420 234 770 283), kde se dozvíte počet oplozených vajíček. Zároveň Vám bude sděleno, kdy si máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno.
- Embryotransfer
-
Na embryotransfer přijdete do 7. patra kliniky. Recepce Vám den dopředu zavolá přesný čas, kdy se máte dostavit. Sebou potřebujete pouze občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace a transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od lékaře a embryologa.
- Odpočinek na lůžku po embryotransferu
-
Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.
Bezprostředně po embryotransferu pacientka zůstává ležet 10-15 minut přímo na operačním sále. Potom může klientka bez problému odejít domů.
- Užívání léků po embryotransferu
-
Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).
V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.
- Klidový režim
-
Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).
- Mražení nevyužitých embryí
-
Embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryoembryotransfer).
- Vystavení pracovní neschopnosti
-
Pacientka má nárok na pracovní neschopnost, která jí bude vystavena lékařem CMR.
- Těhotenský test
-
Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci, kde nám sdělíte výsledek testu a objednáte se na ultrazvukové vyšetření za další 3 týdny.
Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat.
Pokud Vám vyjde těhotenský test negativní, prosím informujte nás o výsledku, pak vysadíte všechny léky a vyčkáte příchodu menstruace. Na kontrolu u našeho lékaře se objednáte 9. – 10. den cyklu a domluvíte si další postup.
- Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch
-
U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.
Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň