ODBORNOSTI

Nativní cyklus

Nativní cyklus (nativ) je formou umělého oplodnění, které se dá provádět bez hormonální stimulace nebo jen se stimulací v malých dávkách. Metoda je vhodná např. v případech rizika ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS).

Vstupní vyšetření

Před samotnou léčbou absolvuje pacientka vstupní vyšetření s jedním z našich odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru s lékařem, kde se zjišťuje zdravotní stav pacientky a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby.

Na vstupní vyšetření je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně). Doporučení do našeho centra nepotřebujete. Pokud ho máte od Vašeho lékaře, vezměte ho s sebou a předejte recepci.  Současně můžete donést i stávající výsledky z krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a kartičku zdravotní pojišťovny.

Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme štítnou žlázu (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Pacient si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrové místnosti pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat po 2 hodinách. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na recepci v 7. patře. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat. V případě, že výsledky spermiogramu jsou vyhovující, můžete si nechat vzorek zmrazit pro budoucí použití.

Průběh léčby

Na začátku Vašeho menstruačního cyklu nám zavoláte a objednáte se na ultrazvukové vyšetření 9. - 10. den cyklu. Na tomto vyšetření se naplánuje odběr vajíček (OPU).

Dva dny před OPU večer si aplikujete injekci hCG dle ordinace lékaře.

Odběr vajíček a fertilizace

V den odběru vajíček přijdete cca v 7:40 hod ráno na kontrolní ultrazvuk, po kterém se přesunete rovnou na sál. S sebou potřebujete pouze průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny. Výkon se provádí bez narkózy. Vajíčka jsou odebrána a ten samý den oplodněna (sperma partnera nebo dárce). Pro účely oplodnění odevzdá Váš partner vzorek spermatu v odběrové místnosti pro muže v den Nativu mezi 7:00 - 8:00 hod ráno. Před odběrem je nutná 3-5 denní pohlavní abstinence.

Odpočinek na lůžku po odběru vajíček

Ihned po odběru vajíčka a následné informaci od lékaře o dalším postupu, může pacientka bez doprovodu odejít domů.

Embryotransfer

Na embryotransfer přijdete do 7. patra kliniky. Recepce Vám den dopředu zavolá přesný čas, kdy se máte dostavit. Sebou potřebujete pouze občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace a transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od lékaře a embryologa.

Užívání léků po embryotransferu

Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).

V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Bezprostředně po embryotransferu pacientka zůstává ležet 10-15 minut přímo na operačním sále. Potom může klientka bez problému odejít domů.

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Jak zjistíme počet úspěšně oplozených vajíček?

Následující den po OPU si zavoláte po 14:00 hod do laboratoře (+420 234 770 283), kde se dozvíte počet oplozených vajíček. Zároveň Vám bude sděleno, kdy si máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce v 10:00 hod ráno.

Těhotenský test

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci, kde nám sdělíte výsledek testu a objednáte se na ultrazvukové vyšetření za další 3 týdny.

Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat.

Pokud Vám vyjde těhotenský test negativní, prosím informujte nás o výsledku, pak vysadíte všechny léky a vyčkáte příchodu menstruace. Na kontrolu u našeho lékaře se objednáte 9. – 10. den cyklu a domluvíte si další postup.

Mražení nevyužitých embryí

Embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryo embryo transfer).

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).

Vystavení pracovní neschopnosti

Pacientka má nárok na pracovní neschopnost, která jí bude vystavena lékařem Centra reprodukční medicíny.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň