
Mezioborová spolupráce v gastroenterologii a kolorektální chirurgii přináší nové poznatky v léčbě ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby
Ve dnech 24.-25. dubna 2025 proběhl v pražském hotelu DUO již druhý ročník IBD kongresu. Akce se zúčastnilo celkem 250 odborníků především z řady gastroenterologů, kolorektálních chirurgů, proktologů, IBD sester a také zástupců farmaceutických firem.
V letošním roce si připomínáme 80. výročí založení České gastroenterologické společnosti ČLS JEP (zal. 25.10.1945). Její čelní představitel a zakladatel české gastroenterologické školy, prof. Zdeněk Mařatka, byl neoddělitelně spojen s výzkumem a popisem střevních zánětů. Prezentované nové trendy v medikamentózní a chirurgické léčbě taky byly symbolickým příspěvkem k oslavě tohoto významného jubilea gastroenterologické společnosti.
Multidisciplinární spolupráce je dnes nezbytnou podmínkou efektivní péče o IBD pacienty
Jedním z nejzajímavějších momentů odborného programu byla sekce „Operovat, nebo konzervativně léčit?“, která nabídla tandemové přednášky gastroenterologů a kolorektálních chirurgů. Diskuze se zaměřila na specifické klinické situace, jako je akutní těžká kolitida nebo extenzivní postižení tenkého střeva u Crohnovy nemoci. Právě tato část programu zaujala účastníky nejen svou odbornou hloubkou, ale i praktickým přesahem pro každodenní klinickou praxi.
„Mezi nejzajímavější příspěvky patřily přednášky zahraničních profesorů, např. prof. Alessandra Armuzziho z Milána, který hovořil o prediktorech terapeutické odpovědi nebo prof. Uri Kopylova z Tel Avivu, který se snažil odpovědět jaká je optimální sekvence biologik u pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí. Neméně zajímavý byl příspěvek prof. Brama Verstockta z Leuven, který prezentoval první zkušenosti s etrasimodem u pacientů s ulcerózní kolitidou a pochopitelně nelze nezmínit závěr celého kongresu - excelentní přednáška prof. Gursimrana Kochhara z Pittsburgu, která se věnovala možnostem endoterapie u pacientů s IBD. Velmi zajímavé a rovněž přínosné byly přednášky také domácích autorů, mezi něž patřili i lékaři z kliniky ISCARE," hodnotil program akce prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF, přednosta kliniky ISCARE.
„Rádi bychom v roce 2026 uspořádali 3. ročník IBD kongresu, který bude rovněž věnován těsné spolupráci mezi gastroenterology a kolorektálními chirurgy a proktology. Právě propojení těchto odborností přináší nové pohledy a obohacuje klinickou praxi, což se pozitivně odráží i na kvalitě péče o pacienty s idiopatickými střevními záněty," uvedl prof. Lukáš závěrem.
Reportáž z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Prohlédněte si
Jak probíhal 2. IBD kongres



