Chronická bolest, která nemizí. Neléčené problémy neakutních břišních stavů, jako jsou kýly, chronický zánět žlučníku a chronický zánět slepého střeva, dokáží pěkně potrápit. Často je odsouváme na někdy, neurčito, až v případě kýly mohou dosáhnout rozměrů, které se léčí velmi těžko.

Moderní medicína však nabízí rychlé, šetrné a efektivní řešení. Co Češi o těchto onemocněních neví a jak se jich můžou zbavit? Na tyto otázky odpovídá profesor MUDr. Robert Gürlich, lékař Centra jednodenní chirurgie ISCARE.


prof. MUDr. Robert Gürlich, lékař jednodenní chirurgie ISCARE

Které kýly jsou nejčastější a kdy vznikají?

Kýla v lidském organizmu může vzniknout na mnoha místech. Kýly můžeme rozdělit na kýly vnitřní (zjednodušeně uvnitř dutiny břišní) a kýly vnější (vyklenují se mimo dutinu břišní). Vnější kýly můžeme označovat i jako kýly břišní stěny (břišní kýly), ty vznikají v oslabených místech přední stěny břišní (tříslo, pupeční jizva, jizva po předchozí operaci). Kýly břišní stěny jsou časté, jejich výskyt se zdvojnásobuje u osob starších 45 let. Nejčastěji to pak v této věkové skupině bývá tříselná kýla.

Jsou kýly častějším problémem u mužů nebo žen?

Celoživotní riziko vzniku kýly je 27 % u mužů a jen 3 % u žen. Riziko vzniku kýly se pak zvyšuje s věkem, tříselná kýla se vyskytuje u mužů se ve věku nad 75 let až dvacetkrát častěji. Na muže připadá asi 90 % všech tříselných kýl a na ženy asi 10 %.

Jak nejčastěji se stane, že člověku vznikne kýla?

Tříselná kýla má vrozenou i získanou složku. Většina kýl dospělých je považována za získané. Na vzniku kýl má vliv i genetická predispozice. U pacientů se známou rodinnou anamnézou je nejméně čtyřikrát vyšší pravděpodobnost výskytu tříselné kýly než u pacientů bez známé rodinné anamnézy. Na vzniku tříselné kýly se podílí také zvýšený nitrobřišní tlak, který se vyskytuje při obezitě, chronickém kašli, zvedání těžkých břemen a namáhání v důsledku zácpy.


břišní kýla

Podle jakých příznaků poznám, že mám kýlu?

Tříselná kýla se může projevovat řadou různých příznaků. Většina pacientů se potýká s vyklenutím v oblasti třísel nebo s bolestí v tříslech. Někteří popisují bolest nebo vyboulení, které se zhoršuje při fyzické aktivitě nebo kašli. Příznaky mohou zahrnovat pocit pálení nebo štípání v třísle. Tyto pocity mohou vyzařovat do šourku nebo dolů do nohy. Je důležité provést důkladné vyšetření a odebrat anamnézu, aby se vyloučily jiné příčiny bolesti třísel.

V jaké fázi je třeba začít kýlu řešit s odborníkem?

K vyšetření lékařem je vhodné přijít vždy při zjištění vyklenutí v oblasti třísla, pupku, nebo ponámahové bolestivosti v obou těchto lokalitách. Je však nezbytné přijít okamžitě při náhle vzniklém vyklenutí s výraznou bolestivostí (riziko uskřinutí).

Lze se setkat i s kýlou, která není viditelná/hmatatelná? Jaký je pak postup?

Možné to je. Pokud příznaky pacienta silně naznačují přítomnost kýly, ale při vyšetření ji nelze pozorovat vyklenutí, nebo v situacích, kdy je fyzikální vyšetření omezené kvůli tělesnému habitu (obezitě), může lékař navrhnout radiologické vyšetření. Mezi radiologické metody patří ultrasonografie (USG), počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI). Ultrazvuk je nejméně invazivní metodou. Vyšetření by mělo být prováděno při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Ultrazvuk pak dokáže odhalit tříselnou kýlu až v 90 % případů.

Jaké zdravotní dopady může mít neléčená tříselná kýla? Může být kýla životu nebezpečná?

Ve většině situací jsou příznaky tříselné kýly horší po fyzické námaze. Nejčastějšími příznaky je vyklenutí a bolestivost v oblasti třísla. Samotné vyklenutí v prvních fázích nemusí být pozorovatelné, v pozdější fázi je zjevné v oblasti třísla a poslední fází je u mužů trvalé zvětšení jedné, nebo obou stran šourku. Závažné zdravotní dopady může mít tříselná kýla zejména v akutní fázi, kdy může dojít k uskřinutí kýly. Tento stav vyžaduje okamžitou návštěvu chirurgického pracoviště a bezodkladný operační výkon.


lůžkové oddělení

Existuje nějaká kýla, která se sama vstřebá? Lze se jí zbavit třeba cvičením?

Již vzniklá kýla v dospělém věku se sama vstřebat nemůže. Pravidelný fyzický pohyb, zdravá životospráva a racionální dieta jsou obecně zdraví prospěšný životní přístup. Obecně platí, že všechny tříselné kýly by měly být operovány. V individuálních případech může být vyčkávání bez operace bezpečnou a přijatelnou možností pro muže v asymptomatických stádiích. Vyčkávání s operací je v některých případech přijatelné, protože riziko inkarcerace (zaškrcení) je minimální. Je všeobecně přijato, že všem pacientům s tříselnou kýlou, kteří jsou z lékařského hlediska způsobilí k operaci, stejně jako pacientům se symptomatickou tříselnou kýlou, by měla být nabídnuta elektivní operace. Stehenní kýly by měly být vždy operovány, protože mají vysoké riziko inkarcerace. Operace tříselné i stehenní kýly je v současné době ve většině případů prováděna miniinvazivně (laparoskopicky) při jednodenní hospitalizaci.

Může se kýla vracet? Jak často k tomu dochází? A z jakého důvodu se to nejčastěji stane?

V současné době používaná plastika tříselné kýly má riziko opakování kýly (recidivy). Plánovaná operace má nižší riziko recidivy než operace v akutním stadiu. Celkově ale mají v současné době používané operace nízkou míru recidivy. Míra recidivy při operaci s použitím speciální samofixační síťky je 3-5 % a je nižší ve srovnání s mírou recidivy při použití plastiky bez síťky (10-15 %). Recidiva je spojena s provedením operace, ale zejména se zdravotním stavem operovaného (kouření, užívání steroidů, diabetes, obezita a chronický kašel).

Jak probíhá operace kýly?

Operace tříselné i stehenní kýly je v současné době ve většině případů prováděna miniinvazivně (laparoskopicky) při jednodenní hospitalizaci. Jsme díky tomu schopni většinou zajistit krátkou rekonvalescenci s rychlým návratem do pracovního a sportovního života. Například po laparoskopické operaci tříselné kýly, u které se využije speciální samofixační síťka, je možná běžná aktivita již od druhého dne a sportovní zatížení někdy už po 14 dnech po operaci. U nás na klinice ISCARE navíc pacienti nemusí na operaci dlouze čekat, termíny objednání jsou v rozmezí několika týdnů. Stačí přinést žádanku od praktického lékaře.

Chronická bolest nezmizí - objednejte se

Máte podezření, že vás trápí kýla? Netrápíte se zbytečně? Objednejte se na vyšetření do ambulance jednodenní chirurgie, prostřednictvím webového formuláře, e-mailem: recepce@iscare nebo telefonicky +420 234 770 900

Nabízíme krátké čekací doby na vyšetření i na operace. Více informací na stránce jednodenní chirurgie.

Prohlédněte si

Jednodenní chirurgie

Operace kýly, žlučníku, slepého střeva a další zákroky v režimu jednodenní hospitalizace.

Líbí?Sdílejte!