ODBORNOSTI

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění, která se označují termínem idiopatické střevní záněty (IBD).

Označení IBD pro idiopatické střevní záněty je přezváno z anglického Inflammatory Bowel Disease.

Ulcerózní kolitida se projevuje krvácením při stolici, bolestivým nucením na stolici a v některých případech krvavými průjmy i mimostřevními projevy.

Crohnova choroba má projevy velmi rozmanité, v popředí jsou bolesti břicha, hubnutí, průjmy a teploty, mimostřevní projevy.

Tyto choroby patří mezi tzv. civilizační nemoci. Jedná se o autoimunitní onemocnění, která provází pacienty po celý život. Vznik ani příčina těchto chorob nejsou doposud známy, ale výskyt takto nemocných v naší populaci stále narůstá (postihují asi 0,5% populace). Typické je to, že obě nemoci postihují mladé lidi, nejčastěji mezi 20. – 30. rokem života.

Můžeme předpokládat, že v České republice je asi 40.000 takových pacientů. V posledních letech se první klinické projevy těchto nemocí posunují do mladších věkových kategorií a není výjimečné, že jsou diagnostikovány v mladším dětském věku.

Léčba

U obou chorob je léčba medikamentózní a v některých případech chirurgická. Podíl chirurgické léčby je u obou nemocí velmi odlišný. Asi 10-15% nemocných s ulcerózní kolitidou si vyžádá chirurgickou léčbu, naproti tomu až 80% pacientů s Crohnovou chorobou je v průběhu života operováno. Obě nemoci nejsou medikamentózními prostředky definitivně vyléčitelné, naštěstí jsou však velmi dobře léčitelné.

Současná medikamentózní terapie umožňuje, aby většina pacientů žila normálním životem a neměla žádná větší omezení. U mírných forem nemoci se využívají aminosalicyláty a u závažnějších forem kortikoidy a imunosupresiva. V posledních několika letech byla do klinické praxe zavedena nová terapie - tzv. biologická léčba. Jedná se o podávání léčiv, která blokují rozvoj zánětlivé reakce v průběhu střevních zánětů a vedou rychle ke zklidnění zánětu a ústupu obtíží.

Podávání biologické léčby by mělo probíhat na pracovišti s dostatečnými zkušenostmi s oběma chorobami i tímto typem léků. Při zahájení je především nutno znát rozsah a lokalizaci nemoci. Zvláště nutná je podrobná znalost průběhu píštělí a vyloučení abscesů v dutině břišní a malé pánvi. 

Výzkum

Výzkumná činnost je zaměřena na odhalení příčiny a chronického průběhu střevních zánětů a také na nové možnosti medikamentózní léčby těchto nemocí. Centrum úzce spolupracuje s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a rovněž se podílí na řešení několika mezinárodních evropských projektů ve spolupráci s univerzitami v Barceloně, Regensburgu a Nottinghamu. Aktivně se zapojuje i do projektů organizovaných Evropskou společností pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (ECCO). 

Dále provádíme specializované endoskopické výkony, jako jsou léčebné zákroky trávicí trubice, dilatace stenóz, polypektomie a slizniční resekce, terapie Zenkerova divertiklu. Pracoviště je vybaveno nejmodernější technikou včetně sálu EndoAlfa. 

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň