ODBORNOSTI

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida

Jedná se o civilizační nemoci, které provází pacienty po celý život. V posledních letech se první klinické projevy těchto nemocí posunují do mladších věkových kategorií a není výjimečné, že jsou diagnostikovány v mladším dětském věku.

Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které se označuje termínem IBD – idiopatické střevní záněty. Nejčastěji postihuje tenké a tlusté střevo. Projevy této nemoci jsou velmi rozmanité, v popředí jsou bolesti břicha, hubnutí, průjmy, teploty a mimostřevní projevy. Jedná se o onemocnění, které nelze zcela vyléčit léky ani chirurgickým zákrokem, ale lze ji léčit. Obecně můžeme léčbu rozdělit na konvenční medikamentózní léčbu, biologickou léčbu a chirurgickou léčbu.

Ulcerózní kolitida je taktéž chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které se označuje termínem IBD – idiopatické střevní záněty. Projevuje se bolestmi břicha, krvácením při stolici, bolestivým nucením na stolici, v některých případech častými průjmy s příměsí krve a mimostřevními projevy.

Léčba

U obou chorob je léčba medikamentózní a v některých případech chirurgická. Podíl chirurgické léčby je u obou nemocí velmi odlišný. Asi 10-15% nemocných s ulcerózní kolitidou si vyžádá chirurgickou léčbu, naproti tomu až 80% pacientů s Crohnovou chorobou je v průběhu života operováno. Obě nemoci nejsou medikamentózními prostředky definitivně vyléčitelné, naštěstí jsou však velmi dobře léčitelné.

Současná medikamentózní terapie umožňuje, aby většina pacientů žila normálním životem a neměla žádná větší omezení. U mírných forem nemoci se využívají aminosalicyláty a u závažnějších forem kortikoidy a imunosupresiva. V posledních několika letech byla do klinické praxe zavedena nová terapie - tzv. biologická léčba. Jedná se o podávání léčiv, která blokují rozvoj zánětlivé reakce v průběhu střevních zánětů a vedou rychle ke zklidnění zánětu a ústupu obtíží.

Podávání biologické léčby by mělo probíhat na pracovišti s dostatečnými zkušenostmi s oběma chorobami i tímto typem léků. Při zahájení je především nutno znát rozsah a lokalizaci nemoci. Zvláště nutná je podrobná znalost průběhu píštělí a vyloučení abscesů v dutině břišní a malé pánvi. 

Výzkum

Výzkumná činnost je zaměřena na odhalení příčiny a chronického průběhu střevních zánětů a také na nové možnosti medikamentózní léčby těchto nemocí. Centrum úzce spolupracuje s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a rovněž se podílí na řešení několika mezinárodních evropských projektů ve spolupráci s univerzitami v Barceloně, Regensburgu a Nottinghamu. Aktivně se zapojuje i do projektů organizovaných Evropskou společností pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (ECCO).

Dále provádíme specializované endoskopické výkony, jako jsou léčebné zákroky trávicí trubice, dilatace stenóz, polypektomie a slizniční resekce, terapie Zenkerova divertiklu. Pracoviště je vybaveno nejmodernější technikou včetně sálu EndoAlfa.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň