• PO - ČT 7.00 -19.00
 • 7.00-18.00
 • SO 7.00-12.00

poradna

Nenašli jste na našich stránkách odpověď na své otázky?
Získejte radu od našich odborníků zdarma!

Vaše poslední zodpovězené dotazy

 • Monika

  Dobrý den, dcera má CN. Užívá 7 let imuran. Má syna, kterému je 18 měsíců a měl by být očkován živou vakcínou. Stále ho kojí. Vím, že živou vakcínou by byt očkován neměl, ale její gastroentrolozka tvrdí že může. Prosím Vás o Váš názor. Děkuji

  Thumb mudr. martin luk

  Odpověď: MUDr. Martin Lukáš Lékař gastroenterologie

  Dobrý den,

  naprosto souhlasím s názorem Vašeho lékaře. Dle dostupných informací a dat není důvod rušit pravidelná očkování. 
  S pozdravem M.Lukáš

  Dobrý den,

  naprosto souhlasím s názorem Vašeho lékaře. Dle dostupných informací a dat není důvod rušit pravidelná očkování. 
  S pozdravem M.Lukáš

 • Roman D.

  Dobrý den, ještě co se týče těch mimostřevních příznaků, já jsem si všiml že u mě často dochází ke zlepšení v době kdy jdu na kolonoskopii (tedy když je střevo téměř prázdné). Napadlo mě, není tedy možné když se skrz střevo dostávají do krevního oběhu vitamíny, minerály, atd., tak v případě že je střevo poškozené, například zánětem, se do krevního oběhu dostanou nějaké škodlivé látky ze stolice, které by za normálních okolností (kdyby bylo střevo zdravé) neprošly, a které pak poškozují tkáně? Protože jediná věc která propojuje střeva a oči, nebo kůži, nebo klouby jsou cévy a krev, žádné jiné spojení tam nevidím. Ví se alespoň co všechno obsahuje stolice, krom nestrávených zbytků potravy? Nějaké toxiny, odpadní látky a podobně, na které se běžně krev a moč netestuje? Protože pokud jsou ledviny "čistička krve", tak by to vysvětlovalo i to proč mají pacienti s IBD často choroby ledvin.. Děkuji předem za reakci.

  Thumb mudr. martin luk

  Odpověď: MUDr. Martin Lukáš Lékař gastroenterologie

  Dobrý den,

  Vaše úvaha je vcelku správná. Při postižení střeva zánětem dochází také ke změně jeho funkce, jak funkce bariéry, tak funkce vstřebávací. Nicméně k vstřebávání...

  Dobrý den,

  Vaše úvaha je vcelku správná. Při postižení střeva zánětem dochází také ke změně jeho funkce, jak funkce bariéry, tak funkce vstřebávací. Nicméně k vstřebávání dochází téměř výhradně ve střevě tenkém, nikoli tlustém. Předpokládá se, že IBD jsou onemocnění komplexní, které se projevují především zánětem střev. Jsou totiž případy, kdy jsou mimostřevní projevy dominantním problémem a to i v případě, kdy současně není aktivně přítomen zánět střeva. Hlavní "čističkou krve" jsou v tomto případě játra. Většina krve protékající a zásobující střeva jde nejprve právě do jater, kde dochází k prvnímu zpracování vstřebaných látek.

  Tedy nelze ze vzniku mimostřevních projevů obvinit nějakou konkrétní látku přítomnou ve stolici. 

  S pozdravem M.Lukáš

  zobrazit více
Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.