• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ibd Thumb img milan lukas 145x145

Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.
Přednosta kliniky a primář klinického a výzkumného centra pro střevní záněty

Screeningová koloskopie

Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE je zároveň centrem pro screeningové koloskopie v rámci preventivního programu pro kolorektální karcinom.

Koloskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva.

Příprava

Bezezbytková dieta 3 dny před výkonem, vyprázdnění střeva za pomoci přípravku na očistu střeva (příprava dle doporučeného preparátu).

Informace o přípravě na výkon získáte v naší poradně. Pokud nenajdete, co hledáte, neváhejte nám zaslat dotaz, na který rádi odpovíme.

Příprava před koloskopií v analgosedaci ke stažení zde.
Více informací o dietě před koloskopií najdete zde.
Více informací o lačnění před analgosedací najdete zde.

Analgosedace

Je žádoucí u IBD pacientů.

Cena

Veškerá péče je u pojištěných pacientů hrazena z veřejného zdravotního pojištění. V případě analgosedace si pacient doplácí 500,- Kč za poskytnutí lůžka na pooperačním pokoji.

Informovaný souhlas

Ke stažení zde.

Alarmující fakta

  • ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku
  • na světě každý rok onemocnění v ČR více než 8.000 obyvatel
  • každý rok zemře více než 4.000 obyvatel ČR na toto onemocnění

Léčba

  • prognóza pacienta je závislá na stadiu nemoci v době diagnózy; nemocní s časnými formami rakoviny se ve více než 95% případů definitivně uzdraví
  • vyhledávání (screening) časných forem nemoci u bezpříznakových jedinců je nejúčinnější metodou, která významně zlepšuje prognózu nemocných a snižuje úmrtnost na toto onemocnění
  • národní screeningový program byl v ČR zahájen již v roce 2000
  • ISCARE patří mezi vybraná centra pro screening rakoviny tlustého střeva a konečníku
  • nejefektivnější metodou je koloskopické vyšetření, pro osoby starší 55 let je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění

Popis výkonu

Koloskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva, vyšetření dolní části trávicího ústrojí, tj. tlustého a tenkého střeva. Koloskopie je metoda určená k diagnostice a /nebo léčbě chorob tlustého střeva. Ohebný tenký přístroj (endoskop), který je zaveden konečníkem do tlustého střeva, umožňuje přímé vizuální zobrazení sliznice, odběr vzorků k dalším vyšetřením, popřípadě léčebný zákrok (např. ošetření krvácení, odstranění abnormální tkáně, zmenšení nádoru, zprůchodnění a/nebo rozšíření zúženého úseku střeva, odstranění cizího tělesa apod.)

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.