• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ivf Thumb jl foto poradna3

MUDr. Jan Lacheta
Primář centra reprodukční medicíny

IUI - Intrauterinní inseminace

Intrauterinní inseminace (IUI) je umělé oplodnění, při kterém zavedeme v období ovulace pacientky upravené spermie do dělohy.

IUI lze provádět jak bez hormonální stimulace, tak i s ní. Jedná se o minimálně invazivní metodu bez významných rizik, s nižší úspěšností, než jaká je kupř. u klasického IVF - in vitro fertilizace.

Vstupní vyšetření

Před samotnou léčbou absolvuje pacientka vstupní vyšetření s jedním z našich odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru s lékařem, kde se zjišťuje zdravotní stav pacientky a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby.

Na vstupní vyšetření je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně). Doporučení do našeho centra nepotřebujete. Pokud ho máte od Vašeho lékaře, vezměte ho s sebou a předejte recepci. Současně můžete donést i stávající výsledky z krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Pacient si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrovou místnost pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat po 2 hodinách. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na recepci v 7. patře. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat. V případě, že výsledky spermiogramu jsou vyhovující, můžete si nechat vzorek zmrazit pro budoucí použití.

Hormonální stimulace

V případě, že je zvolen cyklus s hormonální stimulací, užívá pacientka léky, dle stimulačního protokolu. Ukázková videa aplikace léků najdete zde.

Ultrazvuková kontrola

Samotnému výkonu předchází ultrazvuková kontrola 9. - 11. den menstruačního cyklu pacientky. Při této kontrole se změří velikost folikulů a naplánuje se termín provedení IUI.

Na termín výkonu je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně).

V den výkonu IUI

V den výkonu předá partner pacientky vzorek spermatu. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrovou místnost pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na recepci v 7. patře. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat.

Pacientka se dostaví ve stanovený termín do ambulance v 7. patře kliniky. Po výkonu může ihned odejít domů. Jedná se o jednoduchý a rychlý výkon bez nutnosti anestezie. Pokud byly předepsány léky, užívá je dle doporučení lékaře.

Pohlavní styk po IUI

Pohlavní styk po IUI nemusíte nijak omezovat.

Těhotenský test

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny do cca 12. týdne těhotenství. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Objednejte se proto k nám na tel +420 234 770 100.

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Vystavení pracovní neschopnosti

Pacientka má nárok na pracovní neschopnost, která jí bude vystavena přímo na sesterně IVF.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.