• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ivf Thumb jl foto poradna3

MUDr. Jan Lacheta
Primář centra reprodukční medicíny

IVF - in vitro fertilizace

In vitro fertilizace (IVF – umělé oplodnění) je jednou z metod asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít přirozenou cestou.

IVF je metodou obsahující hormonální stimulaci pacientky, odběr, fertilizaci vajíček a následný embryotransfer.

Odpočinek na lůžku po odběru vajíček

Po odběru vajíčka a následné informaci od lékaře o dalším postupu, může pacientka v doprovodu svého partnera odejít domů.

Jak zjistíme počet úspěšně oplozených vajíček?

Následující den po OPU si zavoláte ve 14:00 hod do laboratoře (+420 234 770 283), kde se dozvíte počet oplozených vajíček. Zároveň Vám bude sděleno, kdy si máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno.

Embryotransfer

Na embryotransfer přijdete do 7. patra kliniky. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace a transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od našich embryologů.

Mražení nevyužitých embryí

Embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryo embryo transfer).

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Bezprostředně po embryotransferu doporučujeme ležet alespoň po dobu 15–20 minut. Potom může klientka bez problému odejít domů.

Užívání léků po embryotransferu

Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).

V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).

Těhotenský test

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Objednejte se proto k nám na tel +420 234 770 700, 701.

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Nepříjemné pocity v oblasti bříška po OPU

V případě pocitu nafouklého bříška doporučujeme zvýšený přísun bílkovin (tvarohy, jogurty) a pitný režim 4 - 5 litrů tekutin denně. Dále můžete střídat různé nápoje event. iontové nápoje a dodržovat klidový režim. V případě přetrvávající bolesti se k nám objednejte na ultrazvuk, ideálně v ranních hodinách, abychom Vám mohli nabrat i kontrolní krve.

Vystavení pracovní neschopnosti

Pacientka má nárok na pracovní neschopnost, která jí bude vystavena lékařem CMR.

Cena

Při splnění všech kritérií hradí celý cyklus zdravotní pojišťovna pacientky. V rámci IVF léčby se dále platí záloha ve výši 16.000,- Kč na výkony v embryologické laboratoři. Tato částka je po transferu embrya vyúčtována dle reálně využitých laboratorních metod a pacientce je předloženo položkové vyúčtování. Případný přeplatek je pacientce vrácen.

Vstupní vyšetření

Před samotnou léčbou absolvuje pacientka vstupní vyšetření s jedním z našich odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru s lékařem, kde se zjišťuje zdravotní stav pacientky a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby.

Na vstupní vyšetření je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně). Doporučení do našeho centra nepotřebujete. Pokud ho máte od Vašeho lékaře, vezměte ho s sebou a předejte recepci. Současně můžete donést i stávající výsledky z krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Pacient si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrovou místnost pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat po 2 hodinách. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na sesterně CRM. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat. V případě, že výsledky spermiogramu jsou vyhovující, můžete si nechat vzorek zmrazit pro budoucí použití.

Hormonální stimulace

Pacientka užívá léky, dle stimulačního protokolu. Ukázková videa aplikace léků najdete zde.

Odběr vajíček

Na začátku Vašeho menstruačního cyklu nám zavoláte a objednáte se na ultrazvukové vyšetření 8. – 9. den cyklu. Na tomto vyšetření se naplánuje odběr vajíček (OPU). Dva dny před OPU večer si aplikujete injekci hCG dle ordinace lékaře.

Odběr vajíček se provádí v krátkodobé narkóze (cca 10 - 20 minut), proto je nutné mít předoperační vyšetření vč. EKG od praktického lékaře. To je u nás platné 1 měsíc od vyhotovení, proto doporučujeme začít s jeho vyřizováním co nejdříve (i před zahájením stimulace).

Na odběr vajíček, nebo také OPU, přijďte v domluvený den v 7:00 hod ráno na kliniku do 7. patra. Přijďte nenalíčená, bez šperků a dalších cenností. Od půlnoci je nutné nejíst, nepít, nekouřit a neužívat žádné léky. S sebou si vezměte noční košili, přezůvky a hygienické potřeby.

Pacientky od spolupracujících lékařů, které na kliniku přicházejí poprvé, musí nejprve na recepci vyplnit souhlas s výkonem, složit zálohu 18.000,- Kč a vyzvednout si svou kartu.

Fertilizace vajíček (oplodnění)

Pro účely oplodnění odevzdá Váš partner vzorek spermatu v odběrové místnosti pro muže v den odběru vajíček mezi 7:00 - 10:00 hod ráno. Odběr probíhá stejně, jak v den první konzultace. Pro oplodnění můžeme využít již zamrazené sperma z první návštěvy, pokud je k dispozici. Před odevzdáním spermatu doporučujeme 3-5 denní pohlavní abstinenci.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.