• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ivf Thumb jl foto poradna3

MUDr. Jan Lacheta
Primář centra reprodukční medicíny

Jak se chovat po odběru vajíček (OPU)

Správné chování po odběru vajíček může napomoci k pozitivnímu výsledku následného embryo transferu.

Proto jsme pro Vás dali dohromady několik stručných rad, čemu se vyvarovat a z čeho si naopak nedělat těžkou hlavu.

Odběr vajíček se provádí v krátkodobé narkóze (cca 10 - 20 minut). Po odběru zůstanete ležet na lůžku přibližně dvě hodiny. Během této doby Vás přijde informovat embryolog o počtu vajíček, kvalitě spermiogramu a možnostech nadstandardních výkonů, které jsou doporučovány. Následně můžete odejít v doprovodu domů. Nejezděte sama MHD ani neřiďte auto. Dále užívejte léky dle doporučení lékaře.

Nepříjemné pocity v oblasti bříška po OPU

V případě pocitu nafouklého bříška doporučujeme zvýšený přísun bílkovin (tvarohy, jogurty) a pitný režim 4 - 5 litrů tekutin denně. Dále můžete střídat různé nápoje event. iontové nápoje a dodržovat klidový režim. V případě přetrvávající bolesti se k nám objednejte na ultrazvuk, ideálně v ranních hodinách, abychom Vám mohli nabrat i kontrolní krve.

Jak zjistíme počet úspěšně oplozených vajíček?

Následující den po OPU si zavoláte dle pokynu embryologa do laboratoře (+420 234 770 283), kde se dozvíte počet oplozených vajíček. Zároveň Vám bude sděleno, kdy si máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno.

Embryo transfer

Na embryotransfer přijdete do 1. patra budovy Lighthouse na recepci ISCARE, kde probíhá poučení embryologa a následně přijdete do 2. patra na lůžkové oddělení, kde budete uvedena na pokoj. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1-2 hodiny před výkonem nemočit.

Mražení nevyužitých embryí

Embrya, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryo embryo transfer).

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.