• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ivf Thumb jl foto poradna3

MUDr. Jan Lacheta
Primář oddělení asistované reprodukce

Program darovaných vajíček

Dárcovství vajíček (oocytů) nabízíme párům, které již nemají možnost využít vlastních vajíček pro umělé oplodnění.

Darovaná vajíčka mohou být následně oplozena partnerem pacientky nebo dárcem. Naše zkušenosti sbíráme od roku 1995 s úpěšností více jak 48%. Celkově jsme na svět přivedli přes 10 000 dětí.

Cena

Program darovaných vajíček není hrazen zdravotními pojišťovny a pacientka na něj doplácí dle platného ceníku. V rámci léčby se platí záloha ve výši 16.000,- Kč na výkony v embryologické laboratoři. Tato částka je po transferu embrya vyúčtována dle reálně využitých laboratorních metod a pacientce je předloženo položkové vyúčtování. Případný přeplatek je pacientce vrácen.

Vstupní vyšetření

Před samotnou léčbou absolvuje pacientka vstupní vyšetření s jedním z našich odborníků v oboru asistované reprodukce. Vstupní vyšetření probíhá formou pohovoru s lékařem, kde se zjišťuje zdravotní stav pacientky a další faktory ovlivňující plodnost. Během této návštěvy se stanoví anamnéza, provede se ultrazvukové vyšetření, odebere se krev na hormonální profil (dle cyklu pacientky) a naplánuje se další postup léčby.

Na vstupní vyšetření je nutné se objednat (telefonicky přes naši recepci nebo osobně). Doporučení do našeho centra nepotřebujete. Pokud ho máte od Vašeho lékaře, vezměte ho s sebou a předejte recepci.  Současně můžete donést i stávající výsledky z krve. S sebou si vezměte i průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Odběry krve na hormonální profil (FSH, LH, Estrogeny, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, SHBG, AMH) je možné provádět 2. – 4. den menstruačního cyklu pacientky. Dále nabíráme hormony štítné žlázy (TSH, fT4, fT3, anti TPO, anti TG) a pohlavně přenosné nemoci (Hepatitis B, Hepatitis C, Syfilis, HIV).

Doporučujeme přijít na první konzultaci v páru. Předání informací je tak efektivnější a na místě Vám zodpovíme veškeré dotazy.

Pacient si během první návštěvy může nechat udělat spermiogram, který patří mezi základní vyšetření plodnosti. Pro tento účel máme na klinice speciální odběrovou místnost pro pány. Před odběrem je nutná 3 – 5 denní pohlavní abstinence a o výsledek si můžete zavolat po 2 hodinách. Vzorek je možné přivést i z domova (do 60 minut při tělesné teplotě) v nádobce, kterou si předem vyzvednete u nás na recepci v 1. patře. Jinou nádobku bohužel nemůžeme akceptovat. V případě, že výsledky spermiogramu jsou vyhovující, můžete si nechat vzorek zmrazit pro budoucí použití.

Čekací doba na dárkyni vajíček

Čekací doba na naší klinice je díky vlastní databázi dárkyň 4 – 6 týdnů. Vaši dárkyni začínáme hledat hned po první konzultaci.

Dárkyně vajíček musí před darováním podstoupit veškerá potřebná vyšetření včetně genetického testování. Dobrý zdravotní stav a minimálně středoškolské vzdělání jsou podmínkou. Věk dárkyň je omezen od 20 do 33 let.

Darované vitrifikované oocyty

Díky zavedení nové efektivnější metody mražení vitrifikace máme k dispozici i rozsáhlou kryobanku mražených oocytů. Čekací doba se oproti čerstvému programu zkracuje většinou na 2 - 4 týdny. Jakmile je pacientka připravena, vajíčka se mohou rozmrazit, oplodnit, a po kultivaci 3 - 5 dnů transferovat.

Hormonální stimulace

Pacientka užívá léky, dle stimulačního protokolu. Ukázková videa aplikace léků najdete zde.

Odběr vajíček

Budete informována o termínu odběru vajíček dárkyně. V ten samý den musí být vajíčka oplodněna a to spermiemi partnera nebo dárce.

Fertilizace vajíček (oplodnění)

Pro účely oplodnění odevzdá Váš partner vzorek spermatu na sesterně IVF v 1. patře v den odběru vajíček mezi 7:00 - 10:00 hod ráno. Odběr probíhá stejně, jak v den prví konzultace. Pro oplodnění můžeme využít již zamrazené sperma z první návštěvy, pokud je k dispozici nebo sperma dárce. Před odevzdáním spermatu doporučujeme 3-5 denní pohlavní abstinenci.

Jak zjistíme počet úspěšně oplozených vajíček?

Následující den po OPU si zavoláte ve 14:00 hod do laboratoře (+420 234 770 283), kde se dozvíte počet oplozených vajíček. Zároveň Vám bude sděleno, kdy si máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno.

Embryotransfer

Na embryotransfer přijdete do 2. patra budovy Lighthouse a zazvoníte na lůžkové oddělení, kde budete uvedena na pokoj. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit. Informace o průběhu kultivace a transferovaných embryích obdrží pacientka na místě od našich embryologů.

Mražení nevyužitých embryí

Embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryo embryo transfer).

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Pacientky mají někdy obavy z toho, že embryo po transferu z dělohy samovolně odejde. Tato obava je naprosto zbytečná. Embrya se přenášejí v nepatrném množství tekutiny (kultivační médium), která se rychle vstřebává, embryo přilne k děložní stěně a nedojde k jeho uvolnění.

Bezprostředně po embryotransferu doporučujeme ležet alespoň po dobu 15–20 minut. Potom může klientka bez problému odejít domů.

Užívání léků po embryotransferu

Po výkonu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Rovněž se doporučuje denně užívat jednu tabletu kyseliny listové (volně prodejné).

V případě těhotenství s užíváním léků pokračujte přibližně do 12. týdne těhotenství, pokud lékař neurčí jinak.

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě, saunování a celkově se šetřit).

Těhotenský test

Za dva týdny po transferu si provedete těhotenský test z moči. V případě pozitivního testu budete dále užívat denně všechny léky beze změny. Následně kontaktujete naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření.

Je nutné pokračovat v užívání všech léků. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat. Pokud si nejste jistá pozitivitou testu nebo pokud Vám vyšel močový test opakovaně negativní, doporučujeme vyšetření těhotenského hormonu (hCG) z krve. Objednejte se proto k nám na tel +420 234 770 260, 261.

Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Nepříjemné pocity v oblasti bříška po OPU

V případě pocitu nafouklého bříška doporučujeme zvýšený přísun bílkovin (tvarohy, jogurty) a pitný režim 4 - 5 litrů tekutin denně. Dále můžete střídat různé nápoje event. iontové nápoje a dodržovat klidový režim. V případě přetrvávající bolesti se k nám objednejte na ultrazvuk, ideálně v ranních hodinách, abychom Vám mohli nabrat i kontrolní krve.

Vystavení pracovní neschopnosti

Pacientka má nárok na pracovní neschopnost, která jí bude vystavena přímo na sesterně IVF.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.