• PO - ČT 7.00 -19.00
  • 7.00-18.00
  • SO 7.00-12.00
Content img hlavni ivf Thumb jl foto poradna3

MUDr. Jan Lacheta
Primář centra reprodukční medicíny

Program darovaných vajíček

Program darovaných vajíček (oocytů) nabízíme párům, které již nemají možnost využít vlastních vajíček pro IVF léčbu.

Vajíčka od dárkyně mohou být oplozena spermiemi partnera z neplodného páru nebo spermiemi dárce. Zkušenosti v oblasti léčby neplodnosti sbíráme od roku 1995 a od té doby se díky naší práci narodilo přes 11 000 dětí.  

Cena

Program darovaných vajíček není hrazen zdravotními pojišťovnami a pacientka na něj doplácí dle platného ceníku. Platba probíhá po částech a na splátkovém kalendáři se s Vámi domluví recepce.


Vstupní vyšetření

Na vstupní vyšetření doporučujeme přijít v páru. Objednejte se, prosím telefonicky. S sebou si vezměte průkazy totožnosti (občanský průkaz nebo pas) a průkazy pojištěnce. Pokud jste již absolvovali vyšetření či léčbu na jiném pracovišti a máte u sebe výsledky (např. výsledek vyšetření hormonálního profilu, výsledky genetických vyšetření), doneste nám je též.

Vstupní vyšetření provádí lékař, odborník v oblasti asistované reprodukce. Toto vyšetření sestává z konzultace (zdravotní anamnéza obou partnerů, výsledky předchozích vyšetření a již podstoupených léčebných procedur), dále z gynekologického vyšetření ženy a vyšetření spermiogramu muže z neplodného páru. Podrobnosti ohledně spermiogramu naleznete zde

Následuje odběr krve u obou partnerů kvůli vyšetření krevní skupiny a Rh faktoru a též vyšetření pohlavně přenosných nemocí. U ženy je naplánováno vyšetření hormonálního profilu, které je nutné provézt 2-4. den menstruačního krvácení.

Další  vhodná vyšetření Vám doporučí lékař s ohledem na Vaši anamnézu.

Nedílnou součástí vstupního vyšetření je zodpovězení Vašich dotazů ohledně léčby s využitím darovaných vajíček a vytvoření plánu léčby.


Vyšetření a věk dárkyně

Dárkyně vajíček musí před darováním podstoupit veškerá potřebná vyšetření včetně genetického testování. Výborný zdravotní stav a minimálně dokončené středoškolské vzdělání jsou podmínkou.

Našim dárkyním je 20-34 let.


Darované vitrifikované oocyty

Díky zavedení nové, efektivnější metody mražení (tzv.vitrifikaci) máme k dispozici i rozsáhlou kryobanku vitrifikovaných oocytů. Čekací doba se oproti čerstvému programu zkracuje většinou na 2 - 4 týdny. Jakmile je pacientka připravena, vajíčka se mohou rozmrazit, oplodnit, a po kultivaci 3 - 5 dnů transferovat.

Hormonální stimulace

Pacientka užívá léky, dle  protokolu stanoveného lékařem. Ukázková videa aplikace léků najdete zde.

Odběr vajíček dárkyně

Jakmile bude stanoven termín odběru vajíček dárkyně, neprodleně Vás o termínu informujeme. V ten samý den budou vajíčka oplodněna, a to spermiemi muže  z neplodného páru nebo spermiemi dárce.

Pokud budou k oplození vajíček použity spermie muže s léčeného páru, je nutno odevzdat vzorek spermatu v den odběru vajíček mezi 7:00 - 10:00 ráno na sesterně IVF v 7. patře. Odběr probíhá stejně jako v den vstupní konzultace a možností je i přinést vzorek z domova (do 60 minut po odběru při tělesné teplotě a v nádobce k tomu určené). Pro oplození můžeme využít již zamrazené sperma, pokud jej máme k dispozici. Před odevzdáním spermatu doporučujeme 3-5 denní pohlavní abstinenci.


Kultivace embryí

Následující den po odběru volejte ve 14 hod do laboratoře (+420 234 770 283), abyste se dozvěděli, kolik vajíček bylo úspěšně oplozeno. Zároveň Vám pracovník laboratoře sdělí, kdy máte volat znovu ohledně vývoje embryí a případného embryotransferu. V sobotu nebo ve státní svátek Vám tyto informace předá recepce kolem 10:00 hod ráno. Laboratoř se s Vámi dohodne též na termínu embryotransferu. 

Embryotransfer

Na embryotransfer přijdete do 7. patra kliniky. S sebou si vezměte noční košili a přezůvky. Samotný embryotransfer je jednoduchý a rychlý výkon bez anestezie. Před výkonem je nutné mít částečně naplněný močový měchýř, proto doporučujeme cca 1 hodinu před výkonem nemočit.

O průběhu kultivace a transferovaných embryích Vás budou před transferem osobně informovat naši embryologové.


Vitrifikace nevyužitých embryí

Embrya dobré kvality, která nebyla transferována, je možné zamrazit pro budoucí využití (kryoembryotransfer). Úspěšnost IVF léčby s využitím vitrifikovaných embryí je vzhledem k pokročilým technikám jejich uchování stejná jako u čerstvého embryotransferu.

Odpočinek na lůžku po embryotransferu

Bezprostředně po embryotransferu doporučujeme ležet alespoň po dobu 15–20 minut. Potom může klientka bez problému odejít domů.

Užívání léků po embryotransferu a těhotenský test

Po embryotransferu užívejte léky, které Vám předepsal lékař. Druh léku a způsob užívání určí lékař. Doporučujeme též užívání kyseliny listové.

Pozor: pravidelné užívání léků po embryotransferu je nezbytné. Jejich vysazení může vyvolat špinění, krvácení a následný potrat.

Těhotenský test z moči proveďte doma dle instsrukcí výrobce testu, a to 14 dnů po transferu.

V případě pozitivního textu pokračujte v užívání předepsaných léků beze změny. Následně kontaktujte naši recepci a objednejte se na ultrazvukové vyšetření k potvrzení těhotenství (potvrzení srdeční akce plodu). Toto vyšetření se prování  cca 5 týdnů po transferu.

V případě nejistého výsledku těhotenského testu léky nevysazujte a zavolejte do Iscare, budete pozvána na odběr krve kvůli stanovení hladiny hCG.

Pokud máte opakovaně negativní test z moči, který jste provedla přesně dle instrukcí výrobce (ranní moč), a to nejdříve 14 dnů po embryotransferu, zavolejte, prosím, na kliniku, pozveme Vás na konzultaci dalšího postupu. Dostanete též pokyn k vysazení léků.


Slabé špinění nemusí znamenat neúspěch

U 20 - 25 % případů se krátce po uhnízdění embrya objeví slabé špinění. Pokud není spojeno s bolestmi, nemusí znamenat nic vážného. O tomto stavu nás přesto raději informujte.

Klidový režim

Několik dní po embryotransferu nedoporučujeme pohlavní styk. Je vhodné mít po dobu 2 – 3 dnů klidový režim (nenosit těžká břemena, vynechat sport, koupání v horké vodě a celkově se šetřit). Jinak se můžete věnovat svým obvyklým aktivitám i přiměřenému pohybu, klid na lůžku rozhodně není nutný.

Vystavení pracovní neschopnosti

Potvrzení o pracovní neschopnosti Vám bude vystaveno na sesterně a na délce pracovní neschopnosti se domluvíte s lékařem.

Img bot 1

V klidném prostředí naší lékárny si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží. V případě potřeby Vám ochotně se vším poradíme..

Img bot 3

Novým sídlem Klinického centra ISCARE je výšková budova v Praze 9 Libni v přímém sousedství O2 arény.