Endometrióza patří mezi časté příčiny neplodnosti, říká primář MUDr. Jan Lacheta
Březen je měsícem zvýšení povědomí o endometrióze, onemocnění, které je častou příčinou ženské neplodnosti. Ženy často neví, že touto nepříjemnou nemocí trpí a dozvídají se o ní bohužel až v době, kdy se neúspěšně pokouší počít miminko. Endiometrióza se zcela vyléčit nedá a její diagnostika i léčba mohou být velmi zdlouhavé. Jak endiometriózu léčíme a pomáháme pacientkám na cestě k vlastní rodině? Přečtěte si v rozhovoru s MUDr. Janem Lachetou, primářem Centra reprodukční medicíny ISCARE.
Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Proč tomu tak je?
Endometrióza se vyskytuje u zhruba 20 % žen, které navštíví gynekologickou ambulanci. Jedná se o onemocnění, které je charakterizované abnormálním výskytem děložní sliznice (endometrium) jinde než v děložní dutině. Nejčastěji se jedná o tzv. pánevní endometriózu, kdy jsou postiženy vaječníky, děložní vazy, pobřišnice nebo vejcovody. Existují i méně typické lokalizace jako např. plicní forma endometriózy. Dosud byla popsána endometrióza snad všech orgánů vyjma sleziny a srdce. Zvláštní formou endometriózy je tzv. adenomyóza, kdy se děložní sliznice nachází ve svalovině dělohy. Není úplně jasné, proč toto onemocnění vzniká, ale týká se většinou žen ve fertilním věku.
Endometrióza často stojí za ženskou neplodností. Co se v těle vlastně děje?
Endometrióza může negativně ovlivnit plodnost na více úrovních. Při postižení vaječníků může být ovlivněna ovulace, při rozsáhlém nálezu může dojít k destrukci zdravé tkáně vaječníku, což vede k poklesu počtu folikulů (tedy i vajíček). V případě endometriózy vejcovodů může nastat porucha transportu vajíčka, resp. embrya. U pacientek s endometriózou, které už podstoupily umělé oplodnění, pozorujeme i horší kvalitu vajíček a embryí, je tedy i nižší šance na otěhotnění ve srovnání s ženami bez tohoto onemocnění.
Jak žena pozná, že trpí právě tímto onemocněním?
Typickým příznakem je bolestivá menstruace, pánevní bolesti mimo menstruaci, bolestivý pohlavní styk a porucha plodnosti.
S endometriózou souvisí mimo jiné také mimo děložní těhotenství. Je potřeba endometriózu sledovat a léčit a až poté se pokoušet o miminko?
Pacientky s endometriózou mají vyšší riziko mimoděložního těhotenství. V případě spontánního otěhotnění je nutné, stejně jako u pacientek bez této diagnózy, lokalizovat graviditu, tj. zda je přítomna v děložní dutině. Nelze však paušálně všechny pacientky s endometriózou léčit, pořád je šance na spontánní otěhotnění a porod zdravého dítěte bez naší intervence. Je třeba zmínit, že část pacientek s endometriózou žádné obtíže nemá (jedná se mírnou formu endometriózy). Pokud se však ženě s touto nemocí nedaří otěhotnět, je na místě léčba.
Jak lze endometriózu léčit?
Endometriózu existenci pro svoji potřebuje estrogeny. V postmenopauze je výskyt endometriózy extrémně vzácný. Když už se vyskytne, většinou u žen, které užívají hormonální substituční léčbu (s obsahem estrogenů). „Léčebný“ vliv má i období těhotenství, v té době můžou ložiska endometriózy dokonce zcela vymizet.
Existují dva způsoby léčby endometriózy. Kdy se řeší konzervativně a v jakých situacích je třeba přistoupit k operační léčbě?
Existují dva způsoby léčby endometriózy: farmakologický a chirurgický. Výběr vhodné léčebné metody se odvíjí od věku ženy a reprodukčních plánů (zda plánuje mít dítě). Pokud je žena mladá a těhotenství neplánuje, volíme kontinuální užívání antikoncepce (bez pauzy) nebo hormonální léčbu preparátem, který obsahuje hormon dienogest. U mladších žen, které dítě plánují, většinou provádíme umělé oplodnění za použití hormonů na útlum hypofýzy (blokujeme tvorbu estrogenů). Chirurgická léčba je možná u žen bez ohledu na věk, většinou k ní přistupujeme u žen, které mají výrazné příznaky nemoci a u žen s tzv. hlubokou pánevní endometriózou (postižení rektovaginálního septa, močového měchýře a konečníku).
Jak dlouho trvá rekonvalescence po operačním zákroku?
Záleží na rozsahu operace, může být v řádu dnů, ale i několika měsíců (resekce střeva, stomie). Obecně platí, že pokud se jedná o pacientku, která plánuje těhotenství, je vhodné, co nejdříve po operaci plánovat umělé oplodnění.
Jaké jsou tendence ve vývoji léčiv týkajících se tohoto onemocnění? Existuje nějaké světýlko na konci tunelu, že bude nemoc plně léčitelná?
Z hlediska léků používáme antikoncepci, progestiny (dienogest, norethisteron), u adenomyózy lze aplikovat nitroděložní tělísko s obsahem hormonu levonorgestrel, dále existuje injekční léčba (depotní = dlouhodobě působící preparáty s agonistou gonadoliberinu), která zablokuje v hypofýze tvorbu FSH (folikulostimulační hormon) a LH (luteinizační hormon), nevnikají tedy estrogeny (jedná se o dočasný stav podobný menopauze). Endometrióza je léčitelná, její zrada však spočívá v častých recidivách.
Rozhovor s MUDr. Janem Lachetou, primářem Centra reprodukční medicíny ISCARE vznikl pro web Plné zdraví.

Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň