ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Jak se vyhnout nepříjemným letním potížím? Zeptali jsme se našeho gynekologa

vrátit se zpět

Jak si užít léto na plno a bez nepříjemných potíží v podobě vaginální mykózy? Přečtěte si pět jednoduchých rad, jak se jí dá snadno předejít. Vaginální mykózu dle statistik zažilo téměř 80 % žen a zhruba 50 % z nich trpí onemocněním opakovaně. Zejména v letních měsících se v důsledku teplého počasí, koupání v bazénech a dalších faktorů její výskyt zvyšuje. Jak této nepříjemné nemoci předcházet a nezkazit si tak letní radovánky? Připravili jsme pro vás 5 nejčastějších příčin, na které je třeba dávat pozor a zbytečně vznik infekce nepodporovat.

Vaginální kvasinková infekce je u žen spojena především s tvarohovitým výtokem z pochvy, pocitem svědění, pálení při močení a bolestmi či úplným znemožnění sexuálního styku. Vaginální mykózu způsobuje přemnožení běžných poševních kvasinek. „Mykózy se dají do pohybu díky porušení rovnováhy na poševní sliznici a infekce má tak ideální podmínky ke svému rozpuku,“ vysvětluje MUDr. Daniel Struppl, primář Centra gynekologie ISCARE. K takovému narušení může dojít na základě celé řady faktorů. Podívejte se na pět nejčastějších: 

1. Koupání a hygiena  

Sluníčko, teplo, více volného času a potřeba relaxace, to vše vybízí k návštěvě koupaliště. Bohužel chemicky upravená voda bazénů ani mikroorganismy v přírodních nádržích sliznicím vůbec nesvědčí. Navíc ve vodě nejste sami, je tedy pravděpodobné, že i v původně nezávadná voda se vlivem pár nezodpovědných přenašečů zkazí. Pokud jste náchylná a kvasinkami trpíte pravidelně, měla byste pobyt ve vodě zvážit a případně navštívit méně frekventované bazény. U přírodních koupališť je zase třeba zjistit stav kvality vody. Zejména v létě je důležitá také hygiena, zde platí „méně je někdy více“, alespoň co se mycích přípravků týče. Ženy se sklonem k mykózám by se měly v intimní hygieně vyvarovat parfémovaných mýdel a gelů.

2. Oblečení

Teplu a nadměrnému pocení se v letních měsících nevyhneme. Leda bychom se zavřeli na pár měsíců do lednice či pokoje s klimatizací. A právě teplo a vlhko mají kvasinky pro své množení rády. Důležité je prodyšné bavlněné prádlo, dobré je vyvarovat se těsných plavek nebo upnutých džín. Ideální je tedy sukně nebo volné kraťasy, ale pak pozor, kam si sedáte, zejména v MHD. Při praní ručníků a spodního prádla dbejte na vyšší teplotu a je dobré je také přežehlit, zbavíte je všech nežádoucích bakterií.  

3. Jídelníček

Rozpustilá a uvolněná letní nálada mívá dopad i na náš jídelníček. Chodíme více drinky a dopřáváme si více sladkých potěšení v podobě zmrzliny a dezertů. Nezdravá strava má na přemnožení kvasinek skutečně velký vliv.  K rozvoji infekce přispívá zejména nadměrná konzumace sladkostí a alkoholu. MUDr. Daniel Struppl nedoporučuje ani příliš slaná nebo kořeněná jídla. Naopak jezte hodně zeleniny a ovoce. Dobré je také do jídelníčku zařadit bílé jogurty s laktobacily a další kysané výrobky.

4. Oslabená imunita

Oslabenou imunitu způsobuje více faktorů. Zaprvé uvolněný životní styl spojený s nedostatkem spánku, ale také přechody z klimatizovaných místností do rozpálených ulic. Značný vliv mají též alergie, které během jara a léta obtěžují velkou část populace. Obecně lze říci, že jakákoliv konzumace léčiv je spojena s oslabením imunity. Primář MUDr. Daniel Struppl k tomu dodává: „Mykózy se více objevují u žen, které se léčí antibiotiky či užívají hormonální antikoncepci, častější jsou také u diabetiček.“ Vliv na rozvoj vaginální infekce má i psychický stres.

5. Sexuální radovánky

Rozpustilá nálada léta souvisí také se zvýšeným sexuálním apetitem. A právě vlivem sexu, především toho nechráněného, může dojít k přemnožení kvasinek. Ačkoliv jsou muži často přenašeči infekce, většinou žádné klinické obtíže nepociťují, proto je velmi snadné se od nich nakazit. Při léčbě mykózy lékaři nicméně důrazně doporučují, aby se medikamenty přeléčili oba partneři. 

Diagnóza a léčba

Velkým pomocníkem pro zjištění vaginální mykózy jsou domácí testy. Prostřednictvím nich je možné potvrdit diagnózu v soukromí a není nutné ihned běžet k lékaři. Testy je možné zakoupit v lékárně. Při testování si žena nejprve pomocí přiložené sterilní vatové tyčinky naberete vzorek vaginální tekutiny a následně jej aplikuje do testovací kazety. Výsledek se dostaví během 10 minut. Pokud je výsledek pozitivní mohou první pomoc poskytnout volně prodejné vaginální čípky a pěny, které upravují prostředí pochvy. Pokud ale obtíže přetrvávají, je třeba navštívit lékaře. Zejména těhotné ženy by neměly návštěvu svého gynekologa zbytečně oddalovat, především kvůli možnosti negativního vlivu infekce na vývoj plodu. 


Více o gynekologii ISCARE.

Content n vrh bez n zvu  42

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň