ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Jak si užít letní dovolenou na plno aneb odsunutí menstruace. Zeptali jsme se na názor gynekologa

vrátit se zpět

Užít si léto bez starostí a bez obav touží každá žena. Co se dá dělat, když do naplánované dovolené ale zasahuje menstruační cyklus? Existuje několik způsobů, jak ovlivnit délku menstruačního cyklu a dočasně ho přizpůsobit svým potřebám. Progesteron je účinnou a spolehlivou možností, jak oddálit či posunout 
menstruaci před dovolenou. Pokud žena neužívá hormonální antikoncepci, existují jiné hormonální preparáty, 
které dokážou ovlivnit menstruační cyklus, ale jejich užívání je nutné konzultovat 
s ošetřujícím gynekologem. Zeptali jsme proto na názor primáře Centra gynekologie ISCARE - MUDr. Daniela Struppla, PhD., MBA. 

 

Jaké má žena možnosti, když si přeje posunout termín očekávané menstruace?

V případě, kdy žena používá antikoncepční tablety, může pokračovat v užívání aktivních pilulek bez sedmidenní pauzy, a tím oddálit menstruaci až do doby využívání dalšího měsíčního balení. Pokud se nejedná o uživatelku hormonální antikoncepce, lze použít hormonální léky na předpis, jako je Norethisteron nebo Orgametril. Tyto léky se obvykle užívají 3 až 5 dní před očekávaným začátkem menstruace a podobu plánovaného odsunu, zpravidla 10-14 dní. 

Struppl

Jak tyto přípravky fungují, jaké jsou ejich výhody a případné nevýhody?

Principem oddálení menstruace je udržení vysoké hladiny progesteronu, která zabraňuje spuštění menstruačního krvácení. Doporučujeme tyto léky používat jen výjimečně a pod dohledem lékaře, protože mohou narušit hormonální rovnováhu a způsobit nepravidelné krvácení.

Jsou tyto hormonální přípravky vhodné pro každou ženu? 

Hormonální léky na oddálení menstruace jsou obvykle spolehlivé a účinné. Tyto léky však nejsou vhodné pro každou ženu. Existují kontraindikace pro užívání těchto léků, jako například trombóza, včetně poruch srážlivosti krve, nádorová onemocnění prsu nebo dělohy a některá interní onemocnění. I proto je vhodné se poradit se svým gynekologem, který vám stanoví přesné dávkování a dobu užívání léků podle vašeho individuálního stavu.

Více o gynekologii ISCARE.

Content n vrh bez n zvu  40

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň