ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Naši lékaři sdílejí nejnovější poznatky pro využití ultrasonografie v diagnostice a monitorování IBD

vrátit se zpět

Ve čtvrtek 23. března 2023 se v prostorách kliniky ISCARE uskutečnil celodenní sonografický workshop pod názvem „Využití ultrasonografie v diagnostice a monitorování IBD“. Akce se konala za podpory společnosti Janssen-Cilag, s.r.o. a byla určena gastroenterologům, kteří se zabývají problematikou IBD v centrech biologické léčby. Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicí trubice, mezi něž řadíme Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Současným trendem diagnostiky IBD je objektivní a pravidelný monitoring zánětlivé aktivity, preferovány jsou zejména neinvazivní metody jako fekální markery a ultrasonografie.

Primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE a přednosta kliniky prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF, zahájil úvodní část workshopu a navázal přednáškou na téma Biologická léčba IBD. Přednáška představila nejnovější poznatky a výsledky klinických studií týkající se biologické léčby. Teoretickou i praktickou část workshopu vedly zkušené lékařky, MUDr. Naděžda Machková, MUDr. Dana Ďuricová, Ph.D., MUDr. Katarína Mitrová, Ph.D., které díky svým dlouholetým zkušenostem a praxi v sonografii střeva, své poznatky mohou předávat dalším lékařům z celé České republiky. Během praktické části workshopu se zúčastnění přesunuli na sonografické sály, kde si pod vedením našich lékařek měli možnost individuálně vyzkoušet vyšetření u celkem dvanácti pacientů s IBD diagnózou. Program jednodenního workshopu zakončila závěrečná přednáška na téma Je to IBD?, následovala diskuze a sdílení zkušeností z vlastní lékařské praxe.

Ultrasonografie střeva je v poslední době velice přínosnou metodou nejen u pacientů s Crohnovou chorobou, ale i u ostatních střevních onemocnění. Zvláště pro svou neinvazivnost, dostupnost a výpovědní hodnotu je velice pohotovou metodou jak v první linii diagnostiky, tak i v rámci dlouhodobého sledování pacientů s chronickým onemocněním, jakým je např. Crohnova choroba či ulcerózní kolitida aj. Ultrazvuk umožňuje posoudit nejenom samotnou stěnu střevní a její jednotlivé vrstvy, ale i změny v okolí střeva, např. mesenterium, což zvyšuje senzitivitu metody v posouzení aktivity nemoci. V poslední době je snaha o širší využití kontrastních látek při sonografii, což by mělo zpřesňovat a objektivizovat aktivitu zánětlivých procesů.

Kurzy pro lékaře zaměřené na využití ultrasonografie v diagnostice a monitorování IBD pořádáme několikrát do roka. Další kurz plánujeme uskutečnit do konce tohoto roku. 

Reportáž z kurzu si můžete prohlédnout ve fotogalerii. 

 

Content 1

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň