ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Před 40 lety se u nás narodilo první dítě díky metodě IVF. Léčba neplodnosti se od té doby neustále vyvíjí

vrátit se zpět

Česká republika patří mezi nejúspěšnější země v oboru reprodukční medicíny. První dítě z umělého oplodnění se u nás narodilo v Brně už v roce 1982 a Československo tak drží prvenství mezi zeměmi celého východního bloku. Centrum reprodukční medicíny ISCARE nyní patří mezi přední zařízení zaměřená na asistovanou reprodukci v Česku.

Úplně prvním dítětem narozeným díky metodě IVF byla Louise Brown, která se narodila v roce 1978 v Anglii. Za vývojem léčby neplodnosti metodou mimotělního oplodnění stojí britští vědci Robert Edwards a Patrick Steptoe. Cesta prosazení léčby IVF však rozhodně nebyla jednoduchá, od počátku lékaři čelili podezíravosti, nevraživosti a nedůvěře, nejen ze strany laické, ale i odborné veřejnosti. Díky jejich vytrvalosti a odhodlání je nicméně dnes léčba IVF dostupná pro všechny páry, které čelí problémům s přirozeným početím. 

 

Neplodnost řeší každý pátý český pár

Neplodnost se řadí mezi civilizační nemoci a problémy s početím řeší každý pátý český pár. Příčin může být celá řada a mnoho z nich lze řešit. Je ale nutné je odhalit včas a vyšetřit co nejdříve oba z páru. Důležitým faktorem v procesu umělého oplodnění jsou nyní i pokročilé laboratorní metody. Ty zásadně zvyšují šanci na úspěšné oplodnění a donošení zdravého plodu.

Včasná léčba neplodnosti je zásadním faktorem úspěšnosti. „Pokoušíte-li se otěhotnět bez úspěchu více než jeden rok, nechte se co nejdříve vyšetřit. V ISCARE jsme posílili zdravotnický personál, termín vstupní konzultace, která je zdarma, je díky tomu možné již do týdne a léčbu tak můžete začít téměř okamžitě,“ doporučuje primář Centra reprodukční medicíny ISCARE MUDr. Jan Lacheta.

V ISCARE neztrácíte drahocenný čas

Vyvrací tak častou obavu, že na asistovanou reprodukci je nutné dlouho čekat. Záhy po vstupní konzultaci obvykle přichází na řadu spermiogram, tedy vyšetření spermií muže. „Jde o rychlé a neinvazivní vyšetření, výsledky jsou k dispozici už za pár hodin a může nám zodpovědět celou řadu otázek. Mužský faktor je ostatně příčinou neplodnosti stejně často jako ten ženský. Je proto důležité, aby se nechali vyšetřit oba z páru,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Bittnerem, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Přímo v ISCARE se provádí také gynekologické a imunologické vyšetření ženy, není tedy potřeba docházet jinam a předávat si informace mezi zařízeními, což většinou celý proces zdržuje. Pokud se nepovede odstranit příčiny obtíží zabraňující přirozenému početí, přichází na řadu umělé oplodnění. I to může být rychlejší, než si lidé často představují. „Celý proces umělého oplodnění probíhá v rámci jednoho menstruačního cyklu. Většinou druhý den menstruace začíná stimulace vaječníků, odběr vajíček je obvykle mezi 10. až 14. dnem cyklu a o pět dnů později probíhá transfer embrya. V době očekávané menstruace už může být žena těhotná,“ popisuje primář Centra reprodukční medicíny ISCARE MUDr. Jan Lacheta.

Laboratorní metody jako klíč k úspěchu

Moderní medicína nabízí také laboratorní metody, které napomáhají zvýšit šanci na úspěšné oplodnění, správný vývoj embrya a donošení plodu. Jednou z takových metod je selekce spermií pomocí mikrofluidního čipu. „Tato metoda umožňuje vybrat ze vzorku ty nejkvalitnější spermie. Výběr je umožněn napodobením přirozeného prostředí ve vejcovodech. Spermie procházejí soustavou membrán a do koncové části čipu se dostávají jen ty dobře pohyblivé bez výrazných tvarových odchylek. Takto vytříděné spermie poté využíváme k oplození oocytů,“ vysvětluje vedoucí laboratoře Centra reprodukční medicíny Ing. Veronika Faměrová.

Další neméně důležitou metodou je genetický screening. „Ve věku nad 35 let například výrazně vzrůstá počet embryí s náhodnými změnami v počtu chromosomů, které můžeme vyloučit pomocí preimplantačního genetického screeningu. Tím urychlíme celý proces a můžeme předejít případným potratům,“ vysvětluje Veronika Faměrová.

 

Přijďte na vstupní konzultaci a spermiogram. Svěřte své reprodukční zdraví do naší péče. Objednejte se: recepce@iscare.cz

 

 

Content dny plodnosti iscare  2

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň