ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Rozhovor s odborníkem: O kvalitě spermií a umělém oplodnění s vedoucí laboratoře CRM - Ing. Veronikou Faměrovou

vrátit se zpět

Jaký vliv má kvalita spermií na úspěšné početí? Dají se při umělém oplodnění vybrat ty nejlepší spermie? Jak dokážeme rozpoznat nejvhodnější embrya? Zeptali jsme se Ing. Veroniky Faměrové z laboratoře Centra reprodukční medicíny ISCARE. Klinické centrum ISCARE se zabývá léčbou ženské i mužské neplodnosti již 27 let. Od té doby se díky asistované reprodukci ISCARE narodilo již téměř 12 000 dětí. Špičkově vybavená laboratoř Centra reprodukční medicíny poskytuje zázemí profesionálům, kde se odehrávají zázraky moderní medicíny. Umělé oplodnění je v současné době přirozenou volbou pro stále více párů, které čelí problémům s početím vlastního potomka. 

 

O kvalitě spermií a umělém oplodnění jsme si povídali s vedoucí laboratoře Centra reprodukční medicíny - Ing. Veronikou Faměrovou:

Zhoršuje se kvalita spermií s věkem?

Ano, za konec „reprodukčního mládí“ u mužů se považuje věk kolem čtyřicítky. Po tomto věku stoupá počet spermií s fragmentovanou tedy rozpadající se DNA a zvyšuje se riziko nově vzniklých genových mutací.

 

Dají se vybrat k umělému oplodnění ty nejlepší spermie?

Ano, v posledních letech máme dobrou zkušenost s použitím tzv. mikrofluidního čipu. Tato metoda je ke spermiím velmi šetrná a výběr je umožněn napodobením přirozeného prostředí ve vejcovodech. Spermie procházejí soustavou mikrofluidních membrán a do koncové části čipu se dostávají jen dobře pohyblivé spermie bez výrazných tvarových odchylek. Takto vytříděné spermie poté využíváme k oplození oocytů (vajíček).

 

Přes úspěšné oplození se může stát, že se embryo přestane správně vyvíjet. Co může být příčinou?

Příčin zástavy vývoje může být mnoho a ne vždy je možné je odhalit. Ve stádiu 4 až 8 buněk se aktivuje embryonální genom. Do té doby embryo funguje převážně na základě genomu mateřského. Jedná se o jeden s „kritických momentů“ vývoje embrya, ale pokud dojde k zástavě, tak nemůžeme s jistotou říci, že zda za to může spermie nebo vajíčko.

 

Jak se pozná, že je embryo kvalitní?

Každému dni vývoje odpovídá dané vývojové stádium embrya. První dny hodnotíme počet buněk, jejich velikost a počet fragmentů. Následně pak u blastocyst jejich expanzi, kvalitu embryoblastu a trofoblastu. Embryoblast je základem pro budoucí plod, z buněk trofoblastu se později vyvíjí velká část placenty a zajišťují zahnízdění embrya. Velký posun v hodnocení a posouzení kvality embryí přinesl monitoring embryí, který nám poskytuje velké množství informací o dělení a celém průběhu vývoje embrya. Samozřejmě to, že máme pátý den vývoje krásnou blastocystu, nezaručuje, že je embyro v pořádku geneticky. 

 

Klientky se často ptají, zda má smysl podstoupit transfer i s „horším" embryem?

Dle mého názoru určitě má. I právě proto, že jen hodnocením morfologie nemůžeme určit genetickou výbavu embrya. Těhotenství z „horších“ embryí znám ze své praxe mnoho. Nicméně s věkem se snižuje nejen kvalita spermií, ale především oocytů, je proto nesmírně důležité především přijít včas na vyšetření a poradit se o svém reprodukčním zdraví s lékařem. 

Rozhovor s Veronikou Faměrovou vznikl pro web Dvě čárky.cz

Přijďte se o svém reprodukčním zdraví poradit s odborníkem. Více informací.

Content famerova web aktualita

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň