Rozhovor s odborníkem: O léčbě ženské neplodnosti s primářem MUDr. Janem Lachetou
Neplodnost se stala civilizační nemocí, podobně jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Problémy s početím potomka aktuálně řeší každý pátý český pár a někdy pomůžou až lékaři s využitím metod asistované reprodukce. Pokud se otěhotnění nedaří po dobu jednoho roku (za předpokladu, že máte s partnerem pravidelný nechráněný pohlavní styk), je na čase vyhledat lékařskou pomoc.
O umělém oplodnění jsme si povídali s MUDr. Janem Lachetou, primářem Centra reprodukční medicíny ISCARE:
Jaká je úspěšnost umělého oplodnění?
Při transferu embrya, kdy jsou použita vlastní vajíčka (oocyty) ženy, máme u pacientek do 38 let úspěšnost téměř 50 %. Při využití darovaných vajíček pak dokonce téměř 65 procent. Celý proces probíhá v rámci jednoho menstruačního cyklu, většinou druhý den menstruace začíná stimulace vaječníků, odběr vajíček je obvykle mezi 10. až 14. dnem cyklu a o pět dnů později transfer embrya. V době očekávané menstruace už může být žena těhotná.
Jak vysoká je pravděpodobnost, že se z umělého oplodnění narodí dvojčata?
Tradiční spojení mezi umělým oplodněním a dvojčaty má kořeny v historii, kdy se zavádělo více embryí (2, 3, 4 i více). V dnešní době preferujeme transfer pouze jednoho embrya. Vícečetné těhotenství je mnohem rizikovější než jednočetné, proto se mu snažíme vyhnout. Po transferu jednoho embrya je vícečetné těhotenství raritní, je to pod 0,5 %, embryo by se muselo rozdělit.
Když byste měl srovnat úroveň českých a zahraničních klinik zaměřujících se na IVF, jak jsme na tom v porovnání se světem?
Kvalita české reprodukční medicíny je na velmi vysoké úrovni. Důkazem je množství pacientek ze západní Evropy a Severní Ameriky, které naše centra navštěvují. První dítě na světě po umělém oplodnění se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, Československo bylo první z celého východního bloku, první dítě „ze zkumavky“ se narodilo v roce 1982 v Brně. Myslím, že tradice kvalitní asistované reprodukce přetrvává až do dnešní doby.
Jak moc je proces umělého oplodnění finančně náročný a kolik přispěje zdravotní pojišťovna?
Pokud si žena nechá v prvních dvou cyklech zavést jedno čerstvé embryo, pojišťovna pak uhradí čtyři cykly IVF. Pokud v prvních dvou cyklech není zavedeno čerstvé embryo, má pacientka nárok od pojišťovny na proplacení třií pokusů. Kromě toho pak páry platí ještě za léky a laboratorní metody, zhruba je to okolo 20 až 25 tisíc korun.
Přijďte se poradit o svém reprodukčním zdraví s odborníky. Právě probíhají Dny (ne)plodnosti ISCARE, od 6. do 9. června 2022, můžete v páru přijít na konzultaci a muži mohou podstoupit vyšetření plodnosti skrze spermiogram. Více o akci.

Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň