ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Rozhovor s odborníkem: O příčinách a léčbě mužské neplodnosti s MUDr. Lukášem Bittnerem

vrátit se zpět

Urolog a androlog MUDr. Lukáš Bittner je předním českým odborníkem na mužské zdraví. Andrologie je poměrně mladý obor, který se zabývá mužským reprodukčním zdravím, sexuálními dysfunkcemi i hormonálními změnami, kterými prochází stárnoucí muži. Muži na vyšetření příliš nespěchají a podceňují prevenci, přitom důvody neplodnosti až poloviny párů jsou právě na straně muže. Vyšetření mužské plodnosti je bezbolestné, rychlé a dostupné.

Centrum andrologie ISCARE poskytuje komplexní péči o reprodukční a sexuální zdraví mužů a nabízí nejširší spektrum andrologických výkonů v ČR. Jedná se především o extrakce spermií, operace zahnutí penisu či implantace penilních protéz. Postupů léčby i medicínských zákroků je ale mnohem víc, mezi nejčastější zákroky patří mikrochirurgická operace varikokély a další lékařské výkony zlepšující sexuální funkce. 

O mužském reprodukčním zdraví jsme si povídali s MUDr. Lukášem Bittnerem, vedoucím lékařem Centra andrologie ISCARE:

Co je v současnosti nejčastější příčinou mužské neplodnosti?

Mužský faktor se na neplodnosti páru podílí přibližně padesáti procenty. Nejčastějšími příčinami na straně muže jsou varikokéla, poruchy hormonálního stavu, nevhodný životní styl, tím myslím kouření, obezita a dále různé genetické abnormality a pooperační, či poúrazové stavy.

 

Jaký je průměrný věk vašich pacientů?

Vesměs jsou to třicátníci, ale samozřejmě se setkáváme s pacienty mladšími i staršími. Platí to samé, co u žen, čím dříve se problém plodnosti řeší, tím větší je šance na úspěch.

 

Jak se dá léčit mužská neplodnost?

Záleží na příčině. Od změn životního stylu, přes přeléčení infekcí či hormonální stimulaci po operaci varikokély nebo chirurgický odběr spermií.

 

Kdy se přistupuje k medikaci a kdy naopak k operativnímu řešení mužské neplodnosti?

Z našeho pohledu je nutné se nejprve pokusit o co nejcílenější léčbu léky a jen v případech, které to vyžadují přistoupit k chirurgické léčbě.

 

Proč roste počet neplodných mužů?

Největší vliv má odsouváním koncepčního věku, mnoho mužů začne usilovat o potomky až po čtyřicítce. Tím se samozřejmě prodlužuje čas, po který mohou působit negativní faktory.

 

Mohou nějak muži sami přispět k zachování svého sexuálního zdraví a plodnosti?

Samozřejmě. Jedná se o dodržování „zdravého životního stylu“. Pod tím si je možné představit udržování optimální váhy, dostatek pohybu a regenerace, neužívání návykových látek a anabolik. Za těchto podmínek si většina mužů udrží dobrou plodnost až do vysokého věku.

 

V rámci akce Dny (ne)plodnosti ISCARE si mohou přijít muži ověřit svou plodnost až do 9. června v době od 13 do 16 hodin. Bez nutnosti žádanky a objednání předem mohou přijít ZDARMA na spermiogram. Více informací.

 

Content n vrh bez n zvu  12

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň