ODBORNOSTI
ODBORNOSTI

Světový den IBD připomíná nové možnosti pro pacienty

vrátit se zpět

Na 19. května připadá Světový den IBD – zánětlivé onemocnění střev jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Celosvětově ztěžuje toto onemocnění život více než 10 milionům lidí, v Česku je evidováno zhruba 70 000 pacientů. Tato onemocnění nejsou vyléčitelná, ale dají se pomocí léčby udržet pod kontrolou. Velkou revoluci a zlepšení v boji přinesla biologická léčba. 

 

Pokročilá léčba IBD pomáhá významně zlepšovat kvalitu života pacientů

Zánětlivá střevní onemocnění (IBD) jsou skupina onemocnění, která zahrnují Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. Tato onemocnění se projevují zánětem střevní sliznice a mohou způsobit bolest břicha, průjem, ztrátu hmotnosti a další příznaky. IBD může mít významný vliv na život pacientů a ztěžovat jim každodenní činnosti včetně práce, studia nebo sportu, ovlivňovat jejich emocionální a psychické zdraví a dokonce vést i k úzkostem a depresím. Příběh jedné z našich mladých pacientek si můžete přečíst zde.

IBD onemocnění nejsou vyléčitelná, pomocí léčby lze ale zmírňovat příznaky a dopřát pacientům víceméně plnohodnotný život. Lékaři dnes mohou volit mezi tzv. konvenční léčbou a biologickou léčbou. „To, jak lékař přistupuje k volbě léčby, by mělo zohledňovat nejen úspěšnost mírnění zánětu a hojení sliznice, ale celkový dopad na každodenní život a psychickou pohodu pacienta,“ uvádí náš lékař MUDr. Martin Lukáš z Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE.


Konvenční vs. biologická léčba

Klasická konvenční léčba IBD obvykle zahrnuje kortikosteroidy nebo imunosupresiva, která snižují zánět a zmírňují příznaky onemocnění, ale mohou mít nežádoucí účinky jako je únava nebo zvýšené riziko infekce. Po určité době začnou u většiny pacientů ztrácet účinek. Biologická léčba nabízí naději pro pacienty, u kterých selhala konvenční terapie. Tyto léky jsou odvozeny od látek přirozeně se vyskytujících v lidském těle a cíleně potlačují zánětlivý proces, což vede ke zmírnění příznaků a zlepšení celkového stavu pacienta. Biologická léčba tak může být účinná alternativa pro pacienty trpící IBD.


„Biologická léčba je nejúčinnější formou medikamentózní léčby střevních zánětů. Nástup jejího účinku je zpravidla velmi rychlý, u pacientů s Crohnovou chorobou se efekt dostavuje v 80–90 % případů během úvodní, tzv. indukční fáze. U nemocných s ulcerózní kolitidou je prvotní efekt trochu nižší, pozorujeme jej u 70–80 % léčených. Tato léčba může také snížit riziko dlouhodobých komplikací, jako je trvalé poškození střevní stěny, píštěl nebo zúžení střeva,“ vysvětluje MUDr. Martin Lukáš.


Nové trendy v léčbě IBD 

Vývoj biologické léčby je v posledních letech velmi dynamický a ubírá se směrem k maximálně individuální léčbě, novým preparátům a zaměřuje se stále více na bezpečnost a zvyšování pohodlí pacienta. „Je pravděpodobné, že v blízké budoucnosti bude podávání biologické léčby rozšířeno i na pacienty s velmi komplikovaným průběhem střevního zánětu (především Crohnovy choroby) po operačním zákroku s cílem zamezit opětovnému vzplanutí zánětu a těžšímu poškození střeva,“ dodává MUDr. Martin Lukáš.


„V posledních dvou letech došlo k významnému posunu v medikamentózní léčbě IBD. Jde o nové léky ze skupiny JAK inhibitorů a monoklonálních protilátek anti IL 23. V současné době máme možnosti léčit třemi JAK inhibitory, jde o tofacitinib, upadacitinib nebo filgotinib, které se používají u pacientů s ulcerózní kolitidou a upadacitinib také u pacientů s Crohnovou chorobou. Další progrese ve vývoji léčby došla v oblasti monoklonálních protilátek, kde byla zavedena léčba protilátkami (anti IL 23) protileukinu 23 Risankizumabem, který se již používá v Evropské unii. V Čechách stále čekáme na stanovení úhrady a věříme, že během několika měsíců tato léčba bude dostupná,“ doplňuje prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF., přednosta kliniky a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE.


V návaznosti na Světový den IBD se v Praze uskuteční také dvoudenní vzdělávací akce s názvem IBD FUTURE: SETKÁNÍ EXPERTŮ, na němž se gastroenterologové, kteří se zabývají problematikou IBD, vzdělávají v nejnovějších trendech a oblastech léčby IBD onemocnění.

Máte-li dlouhodobé potíže s trávením nebo vylučováním, obraťte se na svého lékaře s žádostí o vyšetření. Máte-li IBD diagnózu, kontaktujte nás, dohodneme se s vámi na dalším postupu léčby. Více o léčbě IBD onemocnění v ISCARE.

Content 282563068 5175393452550571 4864215141236203373 n

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň