ODBORNOSTI

Ankylozující spondylitida

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrova nemoc je chronické onemocnění, se kterým se můžete potýkat i celý život. V dnešní době však existují velmi účinné látky, díky kterým můžeme pacientům pomoci účinněji než dříve. Tyto léky se souhrnně nazývají biologická léčba a u některých pacientů dokážou nemoc i kompletně zastavit.

Přesná příčina ankylozující spondylitidy sice zatím nebyla objasněna, ale byla potvrzena souvislost výskytu nemoci a pozitivním antigenem HLA-B27. Jedná se o další z autoimunitních onemocnění, při kterém je poškozován náš imunitní systém.

Příznaky

Nemoc se většinou projevuje jako ztuhlost páteře, odkud může bolest vystřelovat do dolních končetin a hýždí. Ztuhlost páteře se časem zhoršuje a v konečném stádiu má páteř charakter neohebné bambusové tyče. Dalšími příznaky nemoci může být těžká únava, otoky a záněty kloubů, bolest hrudníku, postižení oka, světloplachost nebo fibróza plic.

Faktorem je v tomto případě i dědičnost. Nepodceňujte proto příznaky a přijďte se poradit s odborníky. Včasná diagnostika je klíčová. Antigen HLA-B27 lze vyšetřit díky krevním odběrům. Ankylozující spondylitida postihuje více muže než ženy a to mezi 18. a 30. věkem života.

Další příznaky, které mohou indikovat počátek nemoci jsou:

  • ztuhlost - typicky po ránu
  • ztuhlost ustupující po rozcvičení
  • bolest zad trvající několik týdnů
  • slabost dolních končetin
  • lokalizace bolesti v dolní části zad
  • inkontinence (neschopnost udržet moč či stolici)
Léčba

Existují tři skupiny klasických léčiv, které ovšem nedokáží nemoc definitivně zastavit.

  • Nesteroidní antirevmatika – pouze podpůrná funkce přinášející dočasnou úlevu, nezabrání zhoršení stavu nemoci
  • Léky modifikující nemoc – tzv. DMARDs (z anglického disease modifying anti-rheumatic drugs) příznivě ovlivňují příznaky nemoci, zpomalují její postup
  • Kortikoidy – tlumí zánětlivé procesy, možné podávat injekčně přímo do kloubu, ale nelze užívat dlouhodobě kvůli nežádoucím vedlejším účinkům, většinou se kombinují s DMARDs a tím mohou být dávky kortikoidů minimální

Díky cílené biologické léčbě umíme pacientům pomoci od bolesti a dokonce ji i zastavit. Biologickou léčbu tedy nasazujeme v případech, kdy selže léčba standardními léčivými přípravky. Měla by se aplikovat dlouhodobě, aby nedošlo k opakovanému nástupu choroby, tzv. relapsu. Více informací o biologické léčbě v našem centrum najdete zde.

Podpůrnou léčbou může být i fyzioterapie. Pravidelným a poctivým cvičením lze postižení páteře oddálit a příznaky zmírnit.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň