ODBORNOSTI

Revmatoidní artróza

Revmatoidní artróza je onemocnění omezující člověka v pohybu, jelikož zasahuje především pohybový aparát. Jedná se o dlouhodobé, bolestivé, postupující a ve výsledku invalidizující onemocnění, které nám brání vykonávat běžné každodenní aktivity.

Přestože je nejtypičtější onemocnění kloubů, může postihnout i kterýkoli jiný orgán v těle. Příkladem jsou plíce, srdce nebo oči. Z kloubů mohou být nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou.

Revmatoidní artróza patří do skupiny autoimunitních onemocnění. Příčinou je porušený imunitní systém. Ten reaguje proti tkáním vlastního těla, vyvolává v nich chronicky probíhající zánět a poškozuje je.  Projevuje se jako otok, horkost, citlivost na dotek, bolestivost a snížená funkčnost.

Mimo klouby se může revmatoidní artritida projevit jako anemie (chudokrevnost) a to dokonce u 15–25 % pacientů. Některé zdravotní problémy jako na případ plicní fibrózy nebo osteoporózy jsou způsobeny vedlejšími účinky léčiv.

Příznaky

Kloubní příznaky:
Kloubní příznaky jsou zapříčiněny chronickým zánětem uvnitř kloubu. Ten se může projevovat otokem, zvýšenou citlivostí, zvýšenou teplotou, ztuhlostí a omezenou pohyblivostí. Nejčastěji zažívají pacienti ztuhlost kloubů po ránu. Délka přetrvání je u každého různě dlouhá. Probíhající zánět může za čas zdeformovat kloub, který poté ztrácí svou funkčnost.

Kožní příznaky:
Kožními příznaky myslíme kupř. revmatoidní uzly. Projevují se jako bouličky pod kůží o velikosti několika milimetrů až centimetrů. Nejčastěji se objevují nad kostními výstupky (kupř. drobné klouby na ruce). Jen ve vzácných případech se revmatoidní uzly mohou objevit ve vnitřních orgánech.

Další orgány:
Při artritidě jsou nejčastěji postiženy ledviny, plíce, srdce a krevní cévy. Plíce postihuje fibróza (množení vazivové tkáně), která stojí v cestě dýchacím plynům a zhoršuje tak okysličování krve.

Léčba

Jelikož pacient přichází k lékaři často již s bolestmi, potřebuje okamžitou pomoc. Proto je léčba často zahájena ještě před ukončenou diagnostikou, která může trvat i několik měsíců.

Pro léčbu revmatoidní artritidy existuje několik skupin léků, které se dají dobře kombinovat pro ten nejlepší léčebný účinek. Mimo to je důležitá úprava životního stylu tak, aby se klouby pravidelně procvičovaly, ale nebyly zbytečně přetěžovány.

V dnešní době se rozvíjí i moderní léčebná motada s názvem biologická léčba, na kterou se specializuje i v našem klinickém centru ISCARE.

Biologickou léčbu nasazujeme v případech, kdy selže léčba léčivými přípravky. Jedná se o protilátky, cytokiny a inhibitory cytokinů, případně antagonisté receptory, které se dokážou navázat na látky způsobující zánět. Tím se sníží jejich působnost a zmírní průběh zánětu. Naším cílem je zbavit pacienta bolesti a vrátit ho do normálního společenského i pracovního života. Více informací o biologické léčbě najdete zde.

Objednání

Na konzultaci na oddělení revmatologie se objednáte v  ordinačních hodinách na tel.: +420 234 770 258.

Ordinační hodiny revmatologie

Úterý    10.00 - 15.30
Středa
7.00 - 19.00
Čtvrtek 7.00 - 15.00
Pátek 7.00 - 11.00

Mimo tyto ordinační hodiny nás můžete kontaktovat na e-mailu iscare@iscare.cz .


Cena

Diagnostickou činnost na našem pracovišti plně hradí níže uvedené zdravotních pojišťovny a od pacienta není vyžadován žádný příplatek.

Naše smluvní pojišťovny jsou:
111 VZP ČR Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky
201 VoZP ČR Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
205 ČPZP Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
209 ZPŠ Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA
211 ZPMV ČR Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (mimo biologickou léčbu)
207 OZP Oborová zdravotní pojišťovna 

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Autem – do Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metrem – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvají – č. 8 a 25 do stanice Multiaréna Praha

Vlakem – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň