
Hostili jsme mezinárodní sonografický workshop IBUS
Hostili jsme mezinárodní sonografický workshop IBUS
Ve dnech 20.–21. června 2025 se na klinice ISCARE konal Mezinárodní workshop zaměřený na sonografii střev. Vzdělávací akci pro lékaře zabývající se léčbou idiopatických střevních zánětů (IBD) pořádala společnost International Bowel Ultrasound Group (IBUS) ve spolupráci s Klinickým a výzkumným centrem pro IBD ISCARE. „Se společností IBUS spolupracujeme dlouhodobě, již od roku 2016. Naše pracoviště je jedním z mezinárodních certifikovaných center pro výuku střevní sonografie. V České republice jsou certifikována pouze dvě taková centra, kromě IBD kliniky ISCARE ještě Pediatrická klinika FN Motol. V praktické výuce střevní sonografie školíme kolegy ze zahraničí, kteří k nám přicházejí zpravidla na dvoutýdenní stáž. V posledním půl roce se takové stáže na našem pracovišti zúčastnili například dr. Daniel Chan z Hongkongu nebo dr. Hugo Cedrón z Limy,“ uvedla MUDr. Naděžda Machková, lékařka specializující se na ultrasonografii u IBD, primářka lůžkového oddělení ISCARE, která garantovala konání praktické části workshopu na klinice ISCARE.
Využití ultrasonografie vede k přesnější diagnostice a léčbě Crohnovy choroby
Ultrasonografie je významnou metodou v diagnostice a monitorování IBD, zejména Crohnovy nemoci. Jedná se o neinvazivní vyšetření bez radiačního záření, které je nejen všeobecně dostupné, ale také velmi dobře pacienty tolerované. Sonografie umožňuje detekci zánětlivých změn a hodnocení aktivity zánětu a je používána jako doplňující metoda při stanovení diagnózy IBD, ale i k hodnocení odpovědi na podávanou léčbu. Kromě toho umožňuje i diagnostiku komplikací souvisejících především s Crohnovou nemocí, jako jsou striktury, abscesy a píštěle.
Sonografického workshopu se zúčastnilo 36 gastroenterologů, včetně pediatrů, z 18 zemí Evropy. Program zahrnoval teoretickou přednáškovou část, která se konala v blízkém hotelu STAGES Hotel Prague a praktické workshopy, které probíhaly přímo na IBD klinice ISCARE. Pod vedením 15 zkušených lektorů z celého světa si mohli účastníci workshopu trénovat nácvik metody a hodnocení nálezů u reálných pacientů s idiopatickými záněty. Za IBD kliniku ISCARE se vedení hands-on workshopů účastnily: MUDr. Dana Ďuricová Ph.D. a MUDr. Katarína Mitrová Ph.D. Právě praktickou část, která se konala za účasti skutečných pacientů, zúčastnění lékaři hodnotili jako nejzajímavější.
MUDr. Mitrová k odbornému programu uvedla: „Program workshopu byl v praktické i teoretické části velmi pestrý a nabitý zajímavými informacemi z oboru ultrasonografie. Řada lékařů, kteří absolvovali náš workshop, je skutečnými experty v oboru. Těší nás, že se akce zúčastnili takoví odborníci jako je například profesor Torsten Kucharzik nebo doktorka Frauke Petersen z kliniky v Lüneburgu. Oba jsou zakládajícími členy skupiny IBUS a experty, jak po stránce praktické výuky, tak i díky jejich významné výzkumné činnosti“. Doktorka Mitrová k odbornému programu také přispěla svojí zajímavou přednáškou na téma: IBD v pediatrii a těhotenství.
MUDr. Dana Ďuricová, která prezentovala sdělení na téma Ultrasonografie u Crohnovy choroby, si aktivitu účastníků a jejich pozitivní zpětnou vazbu velice pochvalovala: „Zpětná vazba účastníků i školitelů byla vysoce pozitivní. Ocenili možnost vyšetřování pacientů se signifikantními nálezy v reálném čase, možnost získání praktických dovedností, tipů a triků, jak při vyšetření postupovat nebo čemu se naopak vyhnout. Stejně tak bylo velice pozitivně hodnoceno samotné prostředí naší kliniky a její moderní vybavení.“
Mezinárodní spolupráce a další vzdělávání lékařů jsou klíčem ke kvalitnější a efektivnější zdravotní péči
Klinické a výzkumné centrum pro střední záněty na klinice ISCARE patří mezi přední gastroenterologická pracoviště zaměřená na léčbu IBD. Lékaři kliniky jsou aktivní nejen v ambulantní léčbě pacientů, ale věnují se také výzkumné a vzdělávací činnosti.
„Dlouhodobá spolupráce našeho centra se společností IBUS v podobě účasti na podobných workshopech nebo výměnných zahraničních stážích je nesmírným přínosem pro výměnu praktických zkušeností a odborných znalostí mezi gastroenterology z celého světa. Zároveň se v rámci této spolupráce otevírá možnost účasti na klinických studiích zaměřených na využití střevní sonografie u pacientů s IBD, kterých se rovněž účastníme. Je nesporným přínosem, že se můžeme neustále vzdělávat v našem oboru, a především zdokonalovat své praktické dovednosti, které nám poté umožnují, co nejpřesnější diagnostiku a následnou léčbu pacientů s IBD,“ uzavírá MUDr. Naděžda Machková.
Mimo spolupráci se skupinou IBUS se IBD centrum ISCARE dlouhodobě věnuje výuce a propagaci metody střevní sonografie pořádáním pravidelných workshopů pro české a slovenské lékaře, a to přímo na klinice ISCARE nebo v rámci jiných vzdělávacích akcí a odborných konferencí.
Kromě výuky střevní sonografie se na našem pracovišti školí kolegové z jiných gastroenterologických pracovišť z České republiky ať již v rámci účasti na seminářích zaměřených na diagnostiku a léčbu IBD, či individuálních stáží na endoskopickém pracovišti. Více o vzdělávání.
Prohlédněte si fotogalerii z akce:
IBUS, 20.–21. června 2025, Praha
Mezinárodní workshop zaměřený na sonografii střev



