Obliba ekologických menstruačních pomůcek roste. Zeptali jsme na názor naší gynekoložky
Mezinárodní den menstruace se už desátým rokem připadá na 28. května, cílem edukativních kampaní je upozorňovat na problematiku, která trápí miliony žen a dívek po celém světě. Ne všechny totiž mohou období menstruace prožít v bezpečném, důstojném a hygienickém prostředí. Mnoho žen nemá finanční prostředky na jednorázové menstruační pomůcky, a proto volí různé alternativy. Tyto však často nejsou dostatečně hygienické a mohou přivodit různé více či méně závažné gynekologické obtíže. Vhodnou alternativou by proto mohly být ekologické menstruační pomůcky, jako jsou kalíšky, houby nebo kalhotky. Jejich obliba zejména mezi mladými Češkami neustále roste, zeptali jsme proto na odborný názor naší gynekoložky MUDr. Lenky Vackové z Centra gynekologie ISCARE.
Ekologické varianty menstruačních pomůcek se těší zejména u mladších žen stále větší oblibě, jak na ně pohlížíte z pohledu lékaře?
V posledních letech dbáme více na ekologii, snažíme se šetřit přírodu a je to dobře. Ekologické alternativy jednorázových menstruačních pomůcek se poměrně rozšiřují a pacientky jsou s nimi spokojené. Podle průzkumů alternativní menstruační pomůcky vyzkoušela téměř polovina mladých Češek. Kromě ochrany přírody je patrné i ekonomické hledisko, při správné péči je možné menstruační kalhotky či jeden kalíšek využívat i několik let. Další výhodou je i subjektivní pocit pohodlí ze zkušenosti uživatelek. Z pohledu lékaře nemám výhrady k menstruačním kalhotkám, obsahují nanovlákna se stříbrem, které má antimikrobiální efekt. Látkové vložky jsou analogické klasickým jednorázovým menstruačním vložkám. Kalíšek je vyroben ze silikonu používaného v lékařství, má hladký povrch a je nepřilnavý pro bakterie, z podobného materiálu jsou zhotoveny i antikoncepční kroužky pro vaginální použití. K menstruační houbě tak pozitivní doporučení nemám, chybí provedení aktuálních studií k jejímu riziku vzniku infekce. Vzhledem k desinfekci až po několikerém užití během jednoho krvácení a v mezidobí jen propláchnutí čistou vodou by mohlo k růstu bakterií dojít, ale data chybí.
Jsou tyto alternativní pomůcky skutečně vhodné pro každou ženu?
Vhodnost je skutečně individuální a záleží na osobní zkušenosti či na doporučení kamarádek. Pro mladší dívky jsou praktičtější spíše menstruační kalhotky, v případě kalíšku či houby je třeba jistá zkušenost v zavádění. Pomůcky je možné s výhodou i kombinovat. Opět záleží na fyzikálních vlastnostech pomůcek, menstruační kalhotky, látkové vložky a kalíšek riziko infekce nezvyšují.
Občas se objevují informace, že tyto menstruační pomůcky naopak mohou zvyšovat rizika zavlečení infekce a způsobovat gynekologické obtíže. Jsou tato tvrzení pravdivá?
Pokud ženy dodržují doporučený interval výměny menstruačních pomůcek a aplikují základní pravidla hygieny, nemusejí se zvýšeného rizika infekce obávat. U citlivějších osob riziko zvýšené být může, ale pacientky o své dispozici většinou již vědí a samy se do alternativ nepouštějí.
Na co obecně by žena měla při menstruaci dbát, pokud jde o hygienu?
Při menstruaci je pravděpodobnost infekce vyšší, protože se děložní hrdlo na krátký čas otevírá a vstup infekce je snadnější. Antibakteriální materiály alternativních menstruačních pomůcek pacientku mohou v tomto období naopak chránit, je však třeba provádět výměnu a desinfekci pomůcek dle doporučení výrobce.
Děkujeme za rozhovor gynekoložce MUDr. Lence Vackové z Centra gynekologie ISCARE. Více o gynekologii ISCARE.

Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň