ODBORNOSTI

Gynekologická prevence

Preventivní vyšetření má zásadní význam pro předcházení vzniku závažných nádorových onemocnění v oblasti zevních rodidel, čípku a těla děložního, vaječníků a prsů. V rámci prevence jsou pro lékaře důležité informace nepravidelném krvácení, bolestech a změnách a odchylkách, kterých si žena všimla v rámci hygieny, při pohlavním životě nebo při močení či defekaci.

Při samotném vyšetření sledujeme oblast zevních rodidel a pochvy, hodnotíme symetrii, přítomnost zánětu i eventuální sestup poševních stěn po porodu nebo u starších pacientek. Následně vyšetřujeme oblast čípku děložního, který sledujeme optickým zařízením tzv. kolposkopem, který umožňuje hodnotit čípek pod zvětšením a odebírat cíleně stěry na screeningové cytologické vyšetření. Při podezření na závažnější nálezy můžeme doplnit další vyšetření včetně diagnostiky papilomavirů HPV a kultivační vyšetření na chlamydie a další patogeny nebo přímo odebrat vzorek tkáně na histologický rozbor.

Další součástí je palpační vyšetření, kdy hodnotíme celkový nález na břiše a následně gynekologické vyšetření kdy hmatáme dělohu a oblasti vaječníků a vejcovodů (tzv. adnex). Zaměřujeme se zejména na velikost tvar a nepravidelnosti těchto orgánů i bolestivost vyšetření.

Doplňujícím vyšetřením je ultrazvukové zhodnocení dělohy a adnex, při kterém zjišťujeme a upřesňujeme nálezy v oblasti dělohy, dutiny děložní a vaječníků. (viz ultrazvuková diagnostika).

Preventivní vyšetření hodnotí i nález v oblasti prsů s návazností na zobrazovací metody mammografie a ultrazvukové diagnostiky (sonografie). 

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň