ODBORNOSTI

Ultrazvuková diagnostika

V centru gynekologie ISCARE jsou všechny vyšetřovny vybaveny ultrazvukovými přístroji a většina z nich byla koncem minulého roku nahrazena novými přístroji umožňujícími přesnější hodnocení nálezu. Současně zde poskytujeme ve specializované ambulanci ultrazvuková vyšetření těhotných na přístroji nejvyšší třídy pro gynekologická prenatální vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření v gynekologii využívá zejména poševní (vaginální) sondy. Její zavedení do pochvy pacientky je při vyprázdněném močovém měchýři a správné poloze vyšetřované ženy nebolestivé a šetrné. Výtěžnost vyšetření je maximální při mírném podložení pánve pacientky a při malé plynné střevní náplni. Výhodou je zde blízkost orgánů dělohy a vaječníků, které lze hodnotit přesněji než při vyšetření zevní (abdominální) sondou, která snímá obraz přes stěnu břišní. Není-li vyšetření vaginální ultrazvukovou sondou z nějakého důvodu možné, je žena vyšetřena pomocí abdominální sondy přes stěnu břišní. Na rozdíl od vaginálního přístupu je kvalita obrazu více ovlivněna obsahem dutiny břišní a optimálnější zobrazení je docíleno při naplněném močovém měchýři. Omezení vizualizace je patrné zvláště u obézních pacientek, kde lze zobrazit vaječníky přes stěnu břišní často velmi obtížně.

Jak nám ultrazvuk pomáhá

Ultrazvuk znázorňuje vyšetřované struktury na obrazovce jako řezy těmito tkáněmi. Takto nám umožňuje hodnotit strukturu dělohy na řezu, včetně průběhu dutiny děložní a výšky sliznice děložní (endometria), hodnotit eventuální přítomnost polypů v dutině děložní nebo svalových uzlů (myomů) na děloze. Rozhodující význam má při vyšetření vaječníků a diagnostice jejich onemocnění. Ultrazvuk využíváme pro vyšetření funkčního stavu vaječníků pro detekci ovulace. Současně lze rozlišit celou řadu nálezů od normálních až po endometriózu či zhoubné nádory. Ultrazvuk hodnotí velikost, tvar, vnitřní strukturu vaječníku, přítomnost cyst a jejich obsahu i charakter vnitřní výstelky. Dále je sledována přítomnost výpotku nebo jiné volné tekutiny v dutině břišní.

Ultrazvuková diagnostika významně doplňuje vyšetření u akutních gynekologických stavů jako je mimoděložní těhotenství, zánětlivé stavy, prasklé cysty s krvácením do dutiny břišní, pooperační komplikace a jiné. V těchto případech pomáhá lze stanovit míru závažnosti nálezu a doporučit další postup včetně eventuálního operačního řešení nálezu.

Stále větší měrou je ultrazvuk využíván v urogynekologii, která se zabývá diagnostikou, hodnocením a léčbou nálezů sestupu pánevních orgánů a inkontinence moči u žen.

V oblasti prenatální péči je ultrazvuk nezastupitelnou vyšetřovací metodou, nejen pro vyšetření plodu, ale i pro vyšetření těhotné ženy.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň