ODBORNOSTI

Proktologie

Proktologie je lékařský obor, který se zabývá onemocněními, poruchami funkčnosti, zraněními a dalšími problémy spojenými s konečníkem. Léčíme hemoroidy, anální fisury, perianání píštěle, periproktální abscesy a marasky. Poskytujeme standardní péči i akutní konzultace.

Hlavní příčinou vzniku hemoroidů je sedavý způsob života, nedostatek pohybu. Ke vzniku hemoroidálních uzlů přispívá nevhodné složení stravy a nedostatek tekutin a vlákniny. Dalším faktorem vzniku hemoroidů je také nadváha, u žen často vznik hemoroidů souvisí s těhotenstvím a porodem.

Hemorhoidální žilní plexy jsou přirozenou cévní struktuou v oblasti konečníku. V případě hemorhoidálních uzlů se již jedná o patologicky rozšířené (dilatované) části těchto žilních pletení, kdy žilní stěna z různých důvodů ztrácí svoji elasticitu a v důsledku dlouhodobě zvýšeného tlaku (sedavé zaměstnání, obezita, těhotenství, chronická zácpa, zvýšený tonus svěrače, aj…) se vakovitě roztahuje. Pokročilejší stadia hemoroidů lze pozorovat pouhým okem, méně pokročilá stadia lze diagnostikovat pomocí speciálního přístroje – tzv. anoskopu. Vždy by ale měla být vyloučena závažnější příčina krvácení z konečníku (střevní/konečníkový polyp, nádor) – jak určí ošetřující lékař. Hemoroidy mohou vést k rozvoji sice nezávažných, ale často velmi obtěžujících potíží (srážení krve v uzlech, krvácení z konečníku, záněty a tvorba polypů).

Podle lokalizace můžeme hemoroidy rozdělit na vnitřní (nad svěračem v konečníku) a zevní (pod kůží při okraji řitního otvoru). Kromě obojího typu hemoroidů se mohou v oblasti konečníku nalézt i jiné afekce působící obdobné obtíže (řitní trhliny, polypy, fibromy konečníku, aj.)

Proktologie ISCARE léčí:

  • hemoroidy vnitřní či vnější - otoky, trombózy, záněty a varixy žil v oblasti řitního otvoru a konečníku
  • řitní trhliny (anální fisury) - poranění sliznice análního kanálu
  • perianální píštěle - zánětlivé choboty v okolí ánu
  • periproktální abscesy - zánětlivá ložiska hnisu v okolí ánu a konečníku
  • anodermální duplikatury - reziduální kožní výchlipky zející s ánu
Ambulance proktologie

Ambulanci proktologie najdete v  8. patře Klinického centra ISCARE.

Ošetřující lékařkou je MUDr. Dita Benešová.

Objednejte se prostřednictvím formuláře nebo telefonicky +420 234 770 900/ 901. 

Jak se připravit na vyšetření

Doporučená příprava před vyšetřením u proktologa: večer a ráno před zákrokem zaveďte 1 glycerínový čípek do konečníku, cca po 20-30 min. dojde k vyprázdnění. Následně lze absolvovat vyšetření v proktologické ambulanci. 

Jak probíhá vyšetření

Při návštěvě ambulance proktologie je zjišťována doba trvání obtíží, typ a intenzita obtíží - krvácení z ánu, bolesti, perianální svědění, tlaky, rezistence u či v ánu, konzistence a frekvence stolice. Celkově je odebrána anamnéza ohledně dalších onemocnění pacienta, které by mohly s anorektálními potížemi souviset.

Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální vyšetření (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedení krátkého trubicového nástroje do ánu). Vyšetření jednorázovým anoskopem je zpoplatněno.  

Lékařska stanoví diagnózu a následně navrhne pacientovi možné způsoby léčby.

Diagnostika

Vnitřní hemoroidální uzly a jejich klasifikace

  1. stadium: Občasné krvácení, zejména při nebo po stolici (čerstvá krev na toaletním papíru), občasný pocit tlaku v ánu, svědění, pocit vlhkosti nebo bolesti v oblasti konečníku.
  2. stadium: Navíc přechodný výhřez při zatlačení na stolici. Výhřez však ještě sám mizí po ukončení tlaku.
  3. stadium: Výhřez je již nutno navrátit (reponovat) zevním tlakem (prstem).
  4. stadium: Trvalý výhřez sliznice, který již není možno navrátit (reponovat).

Vnější hemoroidální uzly - se projevují nejčastěji formou perianálních trombóz (náhle vzniklá bulka u ánu, bolestivá nebo svědivá, tmavě fialová, může spontánně perforovat a zakrvácet) nebo zánětlivým zduřením hemoroidiálního uzlu.

Perianální duplikatury anodermu - jedná se o kožní přebytky na přechodu anodermu a kůže, většinou pouze svědí, někdy mohou být příčinou stopy krve na toaletním papíře při utírání po stolici.

Řitní trhliny - jedná se o narušení povrchu v análním kanálu v různém rozsahu co do délky, tak i hloubky defektu směrem ke svěrači. Projevují se nejčastěji ostrou bolestí při defekaci, pálením v análním kanálu, svěděním, krvácením světe červenou krví.

Perianální zánětlivé afekce - abscesy a píštěle. Perianální abscesy jsou bolestivé kolekce hnisu v podkoží u anu, perianální píštěle jsou chronické zánětlivé choboty okolo konečníku a ánu.


Léčba

Po proktologickém vyšetření a stanovení diagnózy lékařka pacientovi navrhne a vysvětlí vhodný terapeutický postup. 

První stupně hemoroidů se léčí konzervativně - medikamentózně (venotonikum diosmin (Detralex, Diozen), užití lokálních anestetik a antiflogistik v mastech a čípcích (Faktu, Procto-glyvenol, Proctis, aj.), koupele v dubové kůře apod. 

Vyšší stádia jsou v naší ambulanci řešeny semiinvazivními zákroky - ligacemi dle Barronova, Hemoron (pomocí nízkovoltážního impulsního proudu aplikovaného do vyživovacích cév hemoroid. uzlu), aj.

Stádia čtvrtá jsou řešena operačním řešením v celkové anestezii za krátké hospitalizace (Milligan- Morgan, Fergusson, Parks, aj.)

Anální fisury jsou ve většině případů řešeny konzervativně úpravou stravy (dostatek vlákniny a tekutin), lokální farmakoterapií - glyceroltrinitrát, kalcioví antagonisté, botulotoxin, kortikoidy s antibiotiky,
eventuálně autodilatací sfinkteru - digitálně či s použitím Dilatanu (90% úspěšnost vyléčení). Chirurgická léčba je pouze ve výjimečných případech.

Zánětlivé afekce se řeší dle akutnosti a rozsahu nálezu, což vše zhodnotí lékař po vyšetření (podávání antibiotik, lokální ošetření v lokální anestezii, nebo v anestezii celkové). 

Kožní duplikatury lze odstranit v lokální anestezii chirurgickým odstraněním a suturou (sešitím) okrajů ranky vstřebatelnými stehy.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň