ODBORNOSTI

Operace kýly

Operace kýly jsou prováděny v režimu jednodenní chirurgie, bez nutnosti následné dlouhodobé hospitalizace. Většinu operací provádíme laparoskopicky, nicméně vždy volíme operační postup individuálně.

CJCH_operace_kyly

Laparoskopie je minimálně invazivní operační metoda, kdy lékař dutinu břišní neotevírá „klasickým“ řezem, nýbrž několika 0,5 - 2 cm krátkými řezy, přičemž skrze jeden z nich je do dutiny břišní zavedena speciální kamera snímající její vnitřek s převedením obrazu na monitor, ostatními řezy poté operatér zavádí laparoskopické operační nástroje. Laparoskopické operace probíhají v celkové anestezii.

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo se lze objednat k některému z naších internistů.

Objednejte se prostřednictvím kontaktního formuláře. 

Operace

Při operaci kýly používáme nejmodernější samofixační, částečně vstřebatelné síťky ProGrip od americké fitmy Medtronic. ProGrip MESH je anatomicky přizpůsobitelná síťka s microfixačními vlákny z kyseliny mléčné. Tento typ síťky nevyžaduje další fixaci, nemigruje a výrazně snižuje riziko pooperční bolestivosti a krvácení.

Průběh operace

Operace všech typů kýl provádíme laparoskopicky nebo otevřeně dle individuální indikace. Laparoskopie je minimálně invazivní operační metoda, kdy chirurg dutinu břišní neotevírá „klasickým“ řezem, nýbrž několika 0,5 - 2 cm krátkými řezy, přičemž skrze jeden z nich je do dutiny břišní zavedena speciální kamera a ostatními řezy poté operatér zavádí laparoskopické operační nástroje. Laparoskopické operace vždy probíhají v celkové anestezii.

Otevřená operace je provedena z incize/ řezu přímo nad kýlou a kýlní branka je uzavřena stehem vlastní tkáně nebo síťkou. Tyto operace lze někdy provést v lokální anestezii. Pooperační průběh je mírně bolestivěší než u laparoskpie, nicméně velmi dobře zvladatelný pomocí běžných analgetik.

Operační metody

Laparoskopická plastika tříslené kýly TAPP – Transabdominální preperitonealní plastika s použitím speciální síťky trvá obvykle 30-60 min., operace probíhá v celkové anestezii, provádí se ze tří malých řezů respektující fyziologii a anatomii břišní stěny. Tato metoda obvykle poskytuje pacientům možnost rychlé rekonvalescence a návrat k plné zátěži již po dvou týdnech od operace.

Otevřená plastika s použitím speciální inovativní síťky se provádí řezem v třísle, většinou ji provádíme u recidiv po laparoskopických operacích, nicméně  se stejně kvalitním dlouhodobým výsledkem jako u laparoskopie, ale obvykle vyžaduje delší rekonvalescenci plné záteže a zanechává také větší jizvu. 

Speciální síťku používáme také při plastickém výkonu, kdy je nutná komplexní rekonstrukce pupečních, ventrálních a multilokulárních kýl ve střední čáře břicha, kýl v jizvách a recidivujících kýl. Jedná se o technicky náročnější implantace síťky pod sval, ale preperitoneálně, operace významně snižuje riziko infekce, srůstů, střevní neprůchodnosti a recidivy kýly. 

Detailní informace najdete pod odkazem v záložce Kýlní centrum.

Rekonvalescence

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny. Po obnově střevní peristaltiky, je možno postupně přejít na normální stravu (obvykle během 2-3 dnů). Při nekomplikovaném průběhu odchází pacient do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci. 

Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny v závislosti na typu vykonávaného zaměstnání. Cca 2-3 měsíce po operaci kýly není doporučováno zvedat těžká břemena a provozovat silové sporty, při nichž je namáhána operovaná oblast.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň