ODBORNOSTI

Operace žlučníku

Operativní odstranění žlučníku (cholecystektomii) provádíme laparoskopickou metodou v režimu jednodenní chirurgie. Výhodou použití této metody je obvykle kratší hospitalizace pacienta než po klasickém chirurgickém zákroku a především jeho rychlá rekonvalescence.

ISCARE_operacni_sal

Provádíme plánované laparoskopické cholecystektomie v době, kdy není žlučník pacienta postižen akutním zánětem, tedy minimálně asi 7 - 8 týdnů od posledních akutních obtíží.

Žlučníkové obtíže jsou v naprosté většině případů spojeny s přítomností žlučníkových kamenů. Příčina vzniku žlučových kamenů není zcela známa, jde o civilizační chorobu, je prokázána dědičnost a častější výskyt u žen. Odstranění žlučníku může být doporučeno i bez přítomnosti kamenů (např. při nálezu polypů žlučníku apod.). Žlučník slouží v těle pouze jakožto „úložiště“ žluči tvořící se v játrech, není to životně důležitý orgán.

Akutní zánět žlučníku se projevuje se stálou bolestí v pravém podžebří, často provázenou nevolností a zvracením, zvýšenou teplotou až horečkou, někdy je možné pozorovat zažloutnutí očního bělma nebo kůže. V těchto případech je nutná časná kontrola lékařem, který stanoví další vyšetření a postup.

Akutní zánět žlučníku v současné době neošetřujeme.

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací je potřebné ultrazvukové vyšetření břicha a interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta.

Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo se lze objednat k některému z našich internistů.

Objednejte se prostřednictvím kontaktního formuláře. 

Operace

Principem laparoskopické cholecystektomie je odstranění celého postiženého žlučníku i s kameny po uzavření jeho napojení na hlavní žlučové cesty a cévního zásobení titanovými klipy.

Operace se provádí v celkové anestezii. K výkonu se používají čtyři krátké řezy. Někdy se na konci operačního výkonu vkládá do dutiny břišní tenký drén vyvedený do plastové nádobky, který po operaci odvede zbytky krve a tkáňové tekutiny. Operace trvá přibližně 30-90 minut dle aktuálního nálezu na žlučníku. Je třeba upozornit, že žádná operace není banální, stejně tak u choleystektomie může velmi vzácně dojít k poranění okolních struktur. Jejich ošetření je možné pouze na pracovišti vyššího typu, které v tomto případě zabezpečí samotní operatéři, a to v příslušné smluvní fakultní nemocnici se kterou spolupracujeme.

Rekonvalescence

Hospitalizace na lůžkovém oddělení kliniky trvá obvykle jednu až dvě noci, podle průběhu operace. Většina pacientů je propuštěna do domácí a ambulantní léčby následující ráno po operaci.

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny a po obnově činnosti střev přechází postupně na žlučníkovou dietu (obvykle během 3-4 pooperačních dní). Drén se odstraňuje dle rozhodnutí lékaře první až druhý pooperační den.

Stehy se odstraňují cca osmý den po operaci nebo dle dohody s operatérem. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle jeden až tři týdny po operaci podle druhu vykonávané práce.


Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň