ODBORNOSTI

Cholecystektomie

Cholecystektomie (tj. operativní odstranění žlučníku) patří mezi nejčastější operace na chirurgických odděleních. V dnešní době se prakticky výlučně provádí laparoskopicky.

V našem zdravotnickém zařízení provádíme plánované laparoskopické cholecystektomie, které se provádí v době, kdy není žlučník postižen akutním zánětem, tedy minimálně asi  7-8 týdnů od posledních akutních obtíží.

Žlučníkové obtíže jsou v naprosté většině případů spojeny s přítomností žlučníkových kamenů. Příčina vzniku žlučových kamenů není zcela známa, jde o civilizační chorobu, je prokázána dědičnost a častější výskyt u žen. Odstranění žlučníku může být doporučeno i bez přítomnosti kamenů ( např. při nálezu polypů žlučníku apod.) Žlučník slouží v těle pouze jakožto „úložiště“ žluči tvořící se v játrech, není to životně důležitý orgán.

Akutní zánět žlučníku se projevuje se stálou bolestí v pravém podžebří, často provázenou nevolností a zvracením, zvýšenou teplotou až horečkou, někdy je možné pozorovat zažloutnutí očního bělma nebo kůže. V těchto případech je nutná časná kontrola lékařem, který stanoví další vyšetření a postup.

Akutní zánět žlučníku v současné době neošetřujeme !!

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací je potřebné ultrazvukové vyšetření břicha a interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta.

Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo  se lze objednat k některému z naších internistů.

Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 900. 

Operace

Principem laparoskopické cholecystektomie je odstranění celého postiženého žlučníku i s kameny po uzavření jeho napojení na hlavní žlučové cesty a cévního zásobení titanovými klipy. Operace se provádí v celkové anestezii, k výkonu se používají 4 krátké řezy. Obvykle se na konci operačního výkonu vkládá do dutiny břišní tenký drén vyvedený do plastové nádobky, který po operaci odvede zbytky krve a tkáňové tekutiny.

Po operaci

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny a po obnově činnosti střev přechází postupně na žlučníkovou dietu (obvykle během 3-4 pooperačních dní). Drén se odstraňuje dle rozhodnutí lékaře první až druhý pooperační den.

Při nekomplikovaném průběhu odchází do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci.

Stehy se odstraňují cca osmý den po operaci nebo dle dohody s operatérem. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny po operaci podle druhu vykonávané práce.

Délka operace

Operace trvá přibližně 30-90 minut dle aktuálního nálezu na žlučníku.

Hospitalizace

Doporučujeme 1-2 denní hospitalizaci.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň