ODBORNOSTI

Pupeční, břišní kýla, kýla v jizvě

Operace pupeční/břišní kýly nebo kýly v jizvě patří mezi časté operace.

Kýla vzniká v místě přirozeného zeslabení břišní stěny (pupek, střední čára nad pupkem, jizvy v břišní stěně). V takovýchto místech se může za určitých situací (jejichž důsledkem je zvýšený nitrobřišní tlak) vytvořit otvor, jímž se „protlačuje“ obsah břišní dutiny (krytý tenkou blánou -  pobřišnicí) ven. Toto se nazývá „kýlní vak“, zatímco otvor ve ztenčené břišní stěně se nazývá „kýlní branka“. Obecně jedinou léčbou kýl je jejich chirurgické ošetření.

Vyvolávajícím momentem může být prudké kýchnutí nebo kašel, případně nezvyklá námaha, vliv má též např. dědičnost nebo obezita. Kýly v jizvách po operacích často vznikají, je-li např. hojení rány po původní operaci komplikováno např. infekcí v ráně (ale není podmínkou).

Konzultace

Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo se lze objednat k některému z naších internistů.

Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 900.

Operace

V den výkonu si doneste předepsaný břišní pás, byl-li Vám předepsán. Operace se provádí v celkové anestezii z malého nářezu nad místem kýly nebo v původní jizvě po operaci. Principem operačního řešení je vnoření kýlního vaku zpět do dutiny břišní a uzavření defektu břišní stěny nejlépe v několika vrstvách. Může se vložit speciální síťka. V případě větší kýly se k šité bišní stěně vkládá drén k odvedení zbytků krve a tkáňového moku. U naprosté většiny těchto typů kýl není z podstaty věci technicky možné provádět operaci laparoskopicky.

Po operaci

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny. Po obnově střevní peristaltiky, je možno postupně přejít na normální stravu (obvykle během 2-3 dnů).

Při nekomplikovaném průběhu odchází pacient do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci. Stehy se odstraňují osmý až desátý den po operaci nebo dle dohody s operatérem.

Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny v závislosti na typu vykonávaného zaměstnání. Cca 2-3 měsíce po operaci kýly není doporučováno zvedat těžká břemena a provozovat silové sporty, při nichž je namáhána operovaná oblast.

Délka operace

Operace trvá přibližně 15-60 minut v závislosti na velikosti kýly.

Hospitalizace

Doporučujeme 1-2 denní hospitalizaci.

Jak se k nám dostanete?

Sídlo

Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.

Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.

Virtuální prohlídka

Cesta k nám

Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa

Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská

Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih

Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň