Tříselná kýla
Tříselná kýla patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění.
Vzniká v místě tříselného kanálu, což je kanál, v němž je u mužů uložen spermatický provazec s cévami a chámovodem vedoucí do varlat, u žen poté jen málo významný tenký děložní vaz. Vstup z břišní dutiny do kanálu a jeho zadní stěna jsou přirozeně oslabená místa břišní stěny, ve kterých se může za určitých situací (jejichž důsledkem je zvýšený nitrobřišní tlak) vytvořit otvor, jímž se „protlačuje“ obsah břišní dutiny (krytý tenkou blánou - pobřišnicí) ven. Toto se nazývá „kýlní vak“, zatímco otvor ve ztenčené břišní stěně se nazývá „kýlní branka“. Obecně jedinou léčbou kýl je jejich chirurgické ošetření. Na vznik tříselné kýly má i vliv dědičnost, obezita, nepřiměřená námaha, dlouho trvajícího kašel apod.
- Konzultace
-
Při individuální konzultaci s Vámi lékař probere veškeré Vaše možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku.
Před operací samotnou je potřebné interní vyšetření, případně i jiná vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Toto vyšetření lze provést cestou praktického lékaře na základě námi vystavené žádanky nebo se lze objednat k některému z naších internistů.
Na konzultaci se objednáte přes naši recepci na tel: +420 234 770 900.
- Operace
-
Principem je zanoření kýlního vaku zpět do dutiny břišní a uzavření kýlní branky bez napětí okolních tkání (tension free technique). Toto se může provést buďto prostým sešitím okrajů kýoní branky nebo k tomu může být použita i speciální síťka ( princip „záplaty“).
Tříselnou kýlu lze operovat „klasickým“ způsobem nebo laparoskopicky. Při klasické operaci se tříselný kanál otevírá krátkým řezem v třísle, ošetří se kýlní vak a kýlní branka se uzavírá buďto sešitím okrajů nebo pomocí speciální síťky dle situace. Při laparoskopickém výkonu se pod kontrolou kamery umístěné v pupku pomocí dvou laparoskopických nástrojů otevírá tříselný kanál zevnitř z dutiny břišní (otevřením pobřišnice) a po ošetření kýlního vaku se kanál zevnitř uzavírá vložením síťky (prosté sešití se zde neprovádí).
Operace se provádí v celkové anestezii (při laparoskopickém řešení je nutné naplnění dutiny břišní plynem).
- Po operaci
-
Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny. Po obnově střevní činnosti střev je možno postupně přejít na normální stravu (obvykle během 2-3 dnů). Při nekomplikovaném průběhu odchází pacient do domácího ošetřování první nebo druhý den po operaci.
Stehy se odstraňují osmý až desátý den po operaci nebo dle dohody s operatérem. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny v závislosti na typu vykonávaného zaměstnání.
Cca 2-3 měsíce po operaci kýly není doporučováno zvedat těžká břemena a provozovat silové sporty, při nichž je namáhána operovaná oblast.
- Délka operace
-
Operace trvá přibližně 30-60 minut v závislosti na velikosti kýly a použité operační technice.
- Hospitalizace
-
Doporučujeme 1-2 denní hospitalizaci.
Jak se k nám dostanete?
Sídlo
Sídlem Klinického centra ISCARE a.s.
je výšková budova v Praze 9
Libni v přímém sousedství O2 Areny.
Prohlédněte si jak to u nás vypadá z pohodlí domova, podívejte se na povedenou virtuální prohlídku Klinického centra ISCARE.
Cesta k nám
Auto – Ulice Českomoravská s možností parkování v Galerii Harfa
Metro – 5 minut pěšky ze stanice metra Českomoravská
Tramvaj – č. 8 a 25 do stanice Arena Libeň jih
Vlak – 9 minut pěšky ze stanice Nádraží Libeň